3 pravidla hubnutí, která neplatí

Pokud chceš zhubnout, nesmíš jíst sacharidy/tuky

Nízkosacharidové a nízkotučné diety se střídají jako střih džínů nebo velikost mobilních telefonů. Pár let frčí jeden směr, pár let druhý. Vtip je v tom, že vždycky fungovaly a budou fungovat oba. Proč?

Důležitý je především váš celkový energetický příjem, takže pokud ze stravy úplně vypustíte nějakou složku a ničím ji nenahradíte, přirozeně tím snížíte i množství přijaté energie. To se zase projeví na úbytku váhy a zázrak je na světě.

Studie z roku 2006 (1) srovnává účinnost nízkosacharidové diety (5% energie ze sacharidů) a diety s vyváženějším poměrem makroživin (40% energie ze sacharidů) na redukci hmotnosti. Obsah bílkovin a celkové množství energie byly totožné. Výsledky ukázaly stejnou účinnost obou diet.

Musíš jíst v několika malých porcích, aby se ti nezpomalil metabolismus

A co rozdělení do několika menších porcí, jinak se tělo přepne do úsporného režimu a začne si zásoby ukládat do tuků? Nesmysl. Legendární „úsporný režim“ skutečně existuje a tělo se do něj umí přepnout (metabolická adaptace). Vzniká ale za úplně jiných podmínek, než když budete během dne jíst nepravidelně. Spíš než počet denních porcí je pro vás opět důležitější celkové množství přijaté energie. A to hlavně dlouhodobě.

V roce 2013 byl zkoumán vliv na spalování tuku při rozdělení do 3 nebo 6 porcí. Míra spalování tuku tuku byla v obou případech stejná (2).

To co sníš po 18. hodině se ti uloží do tuků

Teorie zní jasně. Když jdete spát, metabolismus se zpomalí a jídlo (hlavně sacharidy), které sníte večer po 18. hodině, už tělo nedokáže spálit a uloží se do tuků. To přece dává smysl! Ne tak rychle.

Zaprvé, každý člověk chodí spát v jinou dobu, takže i kdybyste večeři už nestihli spálit, doba, kdy je třeba přestat jíst, bude vždy jiná.

Zadruhé, ve spánku spotřebujete zhruba stejné množství energie jako když se válíte na gauči a sledujete Kufr s Pavlem Zedníčkem.

Ve studii z roku 2003 (3) zavřeli 69 lidí najednou do respirační komory a srovnávali energetický výdej během spánku s bazálním metabolismem. I přesto, že v noci metabolismus kolísal, celkově byl výdej stejný. 

Nerozebírejte „nefunkční“ lednici, když jste ji ještě nezkusili zapojit do zásuvky. Většina podobných pravidel má spíše praktický význam a slouží k tomu, abyste si více kontrolovali stravu a snížili přijatou energii. Nic víc v tom nehledejte. Než začnete řešit drobnosti, zaměřte se na kvalitu a množství toho, co do svých úst vkládáte.

Zdroje:

1) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16685046
2) 
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23404961
3) 
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10099943

Líbí se vám článek? Sdílejte a inspirujte vaše okolí.

MOHLO BY SE VÁM TAKÉ LÍBIT

KVĚTÁKOVÁ – NÍZKOSACHARIDOVÁ PIZZA.

BLACK FRIDAY

OSVĚŽUJÍCÍ AVOKÁDOVO-OKURKOVÉ GAZPACHO.

COOKIES & CREAM ŠPALDOVÝ KOLÁČ.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *