Bolest lýtek při běhu – jaká je příčina a jak se s těmito problémy vypořádat?

S bolestmi lýtek se nejspíš setkal každý pokročilý běžec. Když přeženeme začátek bez protažení, když se neprotáhneme po běhu, když nárazově zařadíme sprinty nebo intervaly, když najednou začneme běhat v kopcích, když si náhle zvýšíme kilometráž bez přípravy, když nevěnujeme pozornost křečím a bolesti lýtek při běhu…

Se zvyšujícím se objemem a intenzitou tréninků se zvyšuje také riziko zranění. Až 32 % běžců se během JEDNOHO roku trénování zraní. Hlavní příčinou všech zranění je právě zátěž, na kterou není běžec dostatečně adaptovaný. U běžců, kteří nejsou dostatečně trénovaní a nárazově začnou zvyšovat týdenní kilometráž, dojde ke kumulativnímu poškození tkání – kosti, svaly, šlachy a vazy. Proto by každý běžec měl respektovat vhodný odpočinek, dostatečně dlouhou regeneraci a hlavně se zaměřit na řádné protahování a biomechaniku došlapu.

Na zadní straně bérce máme hned několik svalů. Na povrchu máme m. triceps surae (lýtkový sval), m. plantaris, který se nachází mezi dvěma vrstvami svalu lýtkového. V hluboké vrstvě máme m. popliteus, m. tibialis posterior, flexor digitorum longus a flexor hallucis longus. Proto je potřeba tyto bolesti rozlišit a zjistit přesnou lokalizaci bolesti a s tím následně pracovat.

M. triceps surae má hned tři hlavní složky – dvoukloubový m. gastrocnemius mediale a laterale a pod nimi v hluboké vrstvě m. soleus. Tyto tři složky přechází do komplikované a silné Achillovy šlachy a následně do plantární aponeurózy, proto není lehké rozpoznat jejich práci a vytváření mechanické energie jednotlivě. A proto se tyto problémy z přetíženého lýtka často přenáší přes Achillovu šlachu až do chodidla.

Svaly i šlachy ale musí fungovat komplexně jako celek, především svaly, které dělají plantární flexi nohy, které musí generovat sílu a energii potřebnou k dalšímu pohybu (při běhu například pro odraz).

Bolesti lýtka při běhu předchází tah lýtka po zatížení, pokud tomu ale běžec nevěnuje pozornost, neprotáhne se a jen dál pokračuje v této aktivitě, pak se tyto problémy můžou přenést už do pohybové aktivity, běžce tato bolest začne omezovat, dostává křeče a následně není schopen pokračovat v aktivitě, bolestivá je chůze do schodů, ze schodů, odraz. Štěstí je, když se tento problém nedostane až k Achillově šlaše a následně do chodidla, nebo nedojde při nedostatečném zahřátí k částečné ruptuře svalového vlákna.

Bolest se může objevovat v oblasti svalového bříška m. gastrocnemius laterale nebo mediale – v horní části lýtka na vnitřní nebo zevní straně, může se objevit také níže v oblasti m. soleus, nebo přímo bolest Achillovy šlachy. Dále musíme odlišit bolest peroneálních svalů, které se nachází na zevní straně bérce, která se může přenášet do jejich šlach po zevním kotníkem. A také bolest svalů v hluboké vrstvě zadní strany bérce – m. tibialis posterior a dlouhé flexory prstů a palce, které se mohou projevovat bolestivostí jejich šlach pod vnitřním kotníkem. Dále se musí odlišit bolest, která vzniká nedostatečností hlubokých žil, bolest se objevuje již při chůzi a nepomine do té doby, než končetinu nezvedneme a úplně ji neodlehčíme.

Musíme pamatovat na to, že KAŽDÁ BOLEST JE VAROVNÝM SIGNÁLEM NAŠEHO TĚLA. Opakovaným přetížením nebo nerespektování signálů našeho těla, může vést až k ruptuře (buď částečné nebo úplné natržení) jednotlivých vláken svalu, nebo až Achillově šlaše.

Příčinou bolesti lýtek je nejčastěji:

 • Nedostatečné protažení
 • Nedostatečné zahřátí
 • Prochladnutí Achillovek, lýtek (běh v zimě bez vysokých ponožek)
 • Dehydratace
 • Překyselení organismu
 • Svalová únava
 • Nadměrná zátěž
 • Náhlé zvýšení kilometráže

Kromě svalového přetížení nebo natažení je dalším velkým problémem zánět svalů nebo přímo šlach. U lýtka je to právě Achillova šlacha. Tento zánět je nejčastěji zapříčiněn došlapem s uzamčeným hlezenním kloubem, kdy se pata nedotýká při došlapu podložky (tzv. při došlapu přes špičku) a dojde k jejímu přetížení, zkrácení. Achillova šlacha se tedy před odrazem dostatečně neprotáhne a není připravena absorbovat tak velká náraz při došlapu. Lýtkové svaly jsou pak permanentně kontrahovány, začnou se přetěžovat, zkracovat, až může dojít k tomuto zánětu (PERITENDINITIDA Achillovy šlachy).

Dalším důvodem je pak nadměrná pronace, nebo náhlá změna zátěže, a to často běhy do vrchu nebo sprinty, běh po tvrdém povrchu, změna obuvi. Ke klinickému obrazu patří bolest Achillovy šlachy při zátěži a po zátěži, také startovací bolest. Bolestivý je také stoj na špičce, odraz, zduření šlachy, hypertonus lýtka a reflexní změny v něm. Důležité je také postavení paty při stoji, rozložení zátěže na plosce nohy, kontakt prstů s podložkou.

Prevence a léčba

 • Prevencí je samozřejmě dostatečné zahřátí před aktivitou.
 • Dostatečné protažení po zátěži (protažení lýtka s pokrčeným a i propnutým kolenem)!
 • Dostatečně teplá oděv v chladném počasí.
 • Vyrovnání dysbalance mezi svalovými skupinami přední a zadní strany bérce a celkově v dolních končetinách.
 • Protáhnout zkrácené hamstringy.
 • Protáhnout flexory i extenzory prstů dolních končetin.
 • Upravit rozložení zátěže plosky nohy.
 • Upravit stereotyp došlapu a odrazu, při odrazu používat palec pro odraz.
 • Stabilizovat jednotlivé klouby dolních končetin – zaktivovat svaly dolních končetin při správném centrovaném postavení a stabilitě osového orgánu.
 • Posílit hluboký stabilizační systém a pracovat s nitrobřišním tlakem.
 • Ošetřovat reflexní změny v lýtku (Trigger pointy).
 • Využít roller a ošetřit obě strany lýtka – vnější a vnitřní.
 • Využít kinesiotaping lýtka a Achillovy šlachy.
 • Nosit kompresní podkolenky.
 • NAVŠTÍVIT FYZIOTERAPEUTA.

Autor: Zuzana Přecechtělová

Líbí se vám článek? Sdílejte a inspirujte vaše okolí.

MOHLO BY SE VÁM TAKÉ LÍBIT

TECHNIKA, CO TO JE?

BOJ PROTI BOLESTI KRČNÍ PÁTEŘE.

3 ZÁSADNÍ TECHNICKÉ CHYBY BĚŽCŮ.

BLACK FRIDAY

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *