Bolestivá třísla u běhu

Dalším velmi problematickým místem běžců je právě oblast třísel, kde mohou vznikat úponové bolesti z přetížení, bolesti přenášející se z kyčlí nebo z oblasti bederní páteře, nebo třeba ze špatného stereotypu běhu. Jaká je tedy ta vaše příčina bolesti?

Nejčastější chybou běžců je absolvování dlouhého běhu nebo závodu a po něm usednutí do auta nebo na gauč bez protažení. Následně se chcete postavit a zjistíte, že to tak úplně dobře nejde. Musíte dělat kratší kroky, odraz je bolestivý. A co teď s tím? Spoléhat na to, že to přejde do rána asi není úplně ten nejlepší nápad.

Úponové bolesti

Úponové bolesti vznikají převážně z přetížení při běhu a ze špatného stereotypu běhu. Toto přetížení vzniká z důvodu svalové dysbalance v oblasti kyčelního kloubu, nebo díky insuficienci hlubokého stabilizačního systému. V oblasti třísel, neboli adduktorů, máme hned několik svalů, a protože se většina těchto svalů upíná na zadní stranu kosti stehenní, pak pomáhají i při zevní rotaci kyčelního kloubu. Pokud je problém v oblasti dlouhého adduktoru nebo v m. gracilis, pak se bolest může objevovat v oblasti vnitřní strany kolenního kloubu a až následně v oblasti třísel u stydké kosti.

Tyto úponové bolesti mohou při další velké zátěži přejít až do entezopatie adduktorů, kam patří bolest v místě začátku svalů na symfýze při zátěži, bolest může vystřelovat do podbřišku a po vnitřní straně stehna ke kolennímu kloubu. Palpačně bolestivé jsou začátky svalů u symfýzy, dále hypertonus a reflexní změny v adduktorech, zevní rotace kyčelního kloubu je omezená a bolestivá, addukce proti odporu je také bolestivá, při pohybu proti odporu do addukce může být také zřejmá insuficience m. obliquus internus abdominis (šikmé břišní vnitřní svaly).

Příčinou vzniku úponových bolestí a entezopatie adduktorů je například anteverze pánve, valgozita kolenních kloubů, pat, nestabilita hlezna a nohy, plochonoží, nedostatečně centrovaný kyčelní kloub, insuficience hlubokého stabilizačního systému.

V tomto případě je nutné tyto svaly, adduktory, řádně protahovat a rollerovat po jakékoliv sportovní aktivitě (jak dlouhé tak krátké adduktory), zároveň stabilizovat kyčelní kloub tak, aby kolem tohoto kloubu byly všechny svaly v rovnováze. Důležité také je, aby při běhu nepodklesávala pánev ve stojné fázi, aby nedocházelo k valgozitě hlezenního kloubu a kolenního kloubu při došlapu. Dále je nutné posílit abduktory kyčelního kloubu a hluboký stabilizační systém. Při odrazu se dále zaměřte na zapojení palce a při došlapu na to, aby nedocházelo k přilišné pronaci hlezenního kloubu. Také můžete zkrátit při běhu krok a zvýšit frekvenci kroků, díky čemuž zmírníme tvrdé došlapy.

Bolest v oblasti třísel se může projevovat také jako první příznak artrózy kyčelního kloubu a jeho strukturální poškození, nebo například výhřez ploténky nebo blokáda v oblasti bederní páteře. Proto se můžeme setkat s tím, že protahování třísel může mít opačný efekt, zato aktivace hlubokého stabilizačního systému, nebo uvolnění kyčelního kloubu, může velice rychle tyto problémy vyřešit.

Pokud se bolest objevuje v oblasti přední strany pánve, pak může jít o podráždění tříselného vazu, ke kterému dochází při přetížení m. iliopsoas (sval, který dělá flexi kyčelního kloubu a pomáhá při addukci a zevní rotaci). Tento sval je také často zkrácený, protože ho běžci zapomínají protahovat, anebo dělají nedostatečnou extenzi kyčelního kloubu při odrazu, tomu také může bránit m. iliopsoas a tato extenze může být pak bolestivá. Dále se tento sval zkracuje právě při sezení, a to hlavně u běžců, kteří mají ještě k tomu všemu sedavé zaměstnání. Tříselný vaz je zakončení aponeurózy šikmých vnějších břišních svalů, proto je nutné, aby svaly v oblasti břicha – hluboký stabilizační systém a přímý břišní sval – byly v rovnováze. Tříselný vaz je často palpačně bolestivý. Proto se opět dostáváme k protahování svalu m. iliopsoas a zároveň k jeho posílení, dále také k posílení hlubokého stabilizačního systému!

Líbí se vám článek? Sdílejte a inspirujte vaše okolí.

MOHLO BY SE VÁM TAKÉ LÍBIT

3 ZÁSADNÍ TECHNICKÉ CHYBY BĚŽCŮ.

BLACK FRIDAY

BOLEST BEDERNÍ PÁTEŘE PŘI BĚHU A HLUBOKÝ STABILIZAČNÍ SYSTÉM.

PODZIMNÍ JÓGA TIPY A VHODNÁ SESTAVA ASÁN.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *