Bolí vás koleno při běhu nebo při seběhu z kopce na zevní straně?

Nejčastějším problémem běžců je právě bolest kolen tzv. „běžecké koleno“ nebo také syndrom iliotibiálního traktu.  Běžecké koleno je bolest na zevní straně kolene, která je nejvyšší při anebo bezprostředně po běhu.

A co to vlastně ten tractus iliotibialis je? 

Je to aponeutorticky zesílený pruh stehenní fascie vyskytující se na zevní straně stehna (od předního okraje crista iliaca na laterální kondyl tibie). Do tohoto šlašitého pruhu se upíná m. tensor fascie latae, část snopců od m. gluteus maximus. M. tensor fascie latae je sval, který pomáhá flexi, abdukci a vnitřní rotaci kyčelního kloubu, účastní se závěrečné rotaci kolena a jistí extensi kolena při stoji.

Jaké jsou příčiny vzniku?

Nejčastější příčinou vzniku běžeckého kolene je zkrácení tractu iliotibialis a následně zvýšené tření mezi jeho úponem a stehenní kostí, proto se tato bolest vyskytuje nejčastěji při vykonávání konkrétní sportovní aktivity. Pokud se to nechá i přesto tak a i nadále běháte, pak v tomto místě může vzniknout zánět, při kterém dochází ještě k větší bolestivosti kolenního kloubu. Při tomto zánětu je nutné ledování kolenního kloubu.

Toto zkrácení může vznikat jako důsledek dysbalance v rámci kolenního kloubu, a to přetížený m. vastus lateralis a slabý m. vastus medialis. Následně dochází k přetěžování tractu iliotibialis. Dále také zkrácení v rámci kyčelního kloubu, a to přetížený m. gluteus maximus a slabý m. gluteus medius, kdy je nedostatečně stabilizovaný kyčelní kloub a pánev a ve stojné fázi běhu dochází k poklesu pánve v rovině sagitální na straně „švihové“ dolní končetiny, opět se jako důsledek tohoto procesu začne zkracovat tractus iliotibialis. Příčinou může být také vnitřní rotace kyčelních kloubů při běhu, kdy není kyčelní kloub natolik centrovaný, nebo zkrácené flexory kyčelního kloubu.

Další příčiny vzniku běžeckého kolene:

 • Přetrénování a přetížení jednotlivých svalů
 • Nedostatečný strečink před a po běhu
 • Stereotyp běhu – kolena do X
 • Došlap přes patu
 • Plochonoží
 • Nedostatečně aktivní hluboký stabilizační systém
 • Slabé zevní rotátory a abduktory kyčelního kloubu
 • Slabý m. vastus medialis a m. gluteus medius
 • Zkrácený a zároveň slabý tractus iliotibialis.

A co teď s tím?

 • Léčbu určitě neodkládejte, je nutné začít s řešením co nejdříve. Můžete si částečně pomoct určitě i sami, začněte hned!
 • Pokud již vznikl zánět v tomto místě, nebo cítíte stále větší a větší bolest kolenního kloubu, pak si toto místo zaledujte.
 • Nejdůležitější je protahování dolních končetin, a to všech svalů, především flexorů kyčelního kloubu (obrázek 1), protahovat gluteus maximus (přitažením kolene k břichu vleže na zádech), hamstringy (obrázek 2), vnitřní rotátory (obrázek 3), adduktory (roztažením prokrčených kolenních kloubů od sebe vleže na zádech) a hlavně tractus iliotibialis (obrázek 4).
 • Určitě se pořiďte roller, pokud ho ještě nemáte. Je nutné, abyste si před a po běhu ošetřili tractus iliotibialis, m. vas.lateralis (tzv. zevní stranu stehna, obrázek 5), m. gluteus maximus a piriformis (obrázek 6), adduktory (obrázek 7), m.rectus femoris (přední stranu stehna, obrázek 8). Pokud si nechcete roller pořídit, pak využijte ve stejných pozicích třeba tenisový míček, ale připravte se na ještě větší bolest, než při použití rolleru.
 • Nechte se zatejpovat od fyzioterapeuta.
 • Navštivte svého fyzioterapeuta, který s vámi zdiagnostikuje vaše stereotypy pohybu, vaše dysbalance, vaše klenby nožní, přesně vám určí Váš problém, se kterým dále bude pracovat, dá vám cviky přesně na tento problém, na posílení oslabených svalů, uvolnění přetížených svalů, stabilizaci kyčelního kloubu, pánve, aktivaci hlubokého stabilizačního systému, ošetří si vzniklé trigger pointy v přetížených svalech např. kombinovanou fyzikální terapií (ultrazvukem) nebo tlakem nebo použitím flossbandu. Dále využije kineziotapy, aby se i nadále tento problém řešil 24 hodin denně. Upozorní vás na vaše stereotypy pohybu a řekne vám, jak s tím dále pracovat.

Nejdůležitější však je, abyste všechny tyto cviky, rady, ošetření i nadále dělali doma, nejlépe každý den!!

Autor: Zuzana Přecechtělová

Líbí se vám článek? Sdílejte a inspirujte vaše okolí.

MOHLO BY SE VÁM TAKÉ LÍBIT

3 ZÁSADNÍ TECHNICKÉ CHYBY BĚŽCŮ.

BLACK FRIDAY

BOLEST BEDERNÍ PÁTEŘE PŘI BĚHU A HLUBOKÝ STABILIZAČNÍ SYSTÉM.

PODZIMNÍ JÓGA TIPY A VHODNÁ SESTAVA ASÁN.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *