CELOZRNNÁ ZEMLBÁBA

CELOZRNNÁ ZEMLBÁBA

Pojďme zkusit další odlehčenou alternativu klasiky, tentokrát se jedná o tzv. “zemlbábu”, kterou můžeme znát i pod názvem “žemlovka”. Možná tenhle dezert znáte z dětství, od babičky, možná si ji dodnes připravujete sami ze zbylé veky. My si každopádně recept trochu vylepšíme o hodnotnější suroviny a možná i díky tomuhle upgradu na fitness sladkost si tuto dobrotu s tvarohem a ovocem oblíbíte ještě víc…

POTŘEBUJEME:

( cca. – 4 porce)
– košíček staršího / okoralého celozrnného pšeničného nebo špaldového pečiva (ideálně 2x středně velká rustikální bageta, jako jsem použila já)
– 2-3 jablka
– hrnek (třeba lesního) ovoce
– hrst rozinek, den předem namočených v rumu
– rostlinné nebo jakékoliv odtučněného či polotučné mléko
– 1 vejce
– skořice
– surový třtinový cukr
– máslo / ghí / kokosový olej
– celozrnná strouhanka
– 2x vanička polotučného nebo odtučněného tvarohu
– moučkový ovocný cukr/stevie , máta na ozdobu.

POSTUP:

  1. Pečivo nakrájíme na větší kusy a pokud je novější, necháme trochu okorat, nebo si můžeme pomoct chvilkou v horkovzdušné troubě.
  2. Mezitím si vymažeme pekáček tukem a vysypeme strouhankou. Pokud chcete ještě dietnější způsob přípravy, vymazaný pekáček vypodložte pečícím papírem.
  3. V míse si prošlehejte cca. 3⁄4 krabice mléka s 1 vejcem a hrnkem cukru, do kterého začneme namáčet kousky pečiva, které následně vyskládáváme do pečící nádoby těsně vedle sebe. Namočené pečivo skládáme i po stranách pekáčku.
  4. V další míse si smícháme tvaroh s cukrem(1hrnek) a tuto směs použijeme jako druhou vrstvu na pečivo.
  5. Další fáze spočívá v nastrouhání jablek a jejich smíchání s hrnkem cukru a 2lžícemi skořice, z čehož vznikne směs, která příjde na tvaroh jako třetí vrstva, na kterou ještě přidáme další ovoce, popř. i výše zmiňované rozinky v rumu – náplň si přizpůsobte dle své libosti.
  6. Na ovocnou vrstvu opět skládáme namočené pečivo, a tak dále, podle svých očekávání… kolik pater zvládnete je na vás a možnostech pekáče, ale ještě jsem neviděla více, než tři patra, takže pokud zvládnete, posílejte fotky přes Instagram nebo FB. Vrchol zemlbáby je vždy zakončen pečivem.
  7. Formu i s výtvorem dáme péct na 195 C po dobu cca 30 minut. Pozor na horký vzduch, ať se nám horní část nespálí.
  8. Vychladlou žemlovku můžeme pocukrovat moučkovým cukrem, nebo moučkovým ovocným cukrem a podáváme s mátou. Přidat můžeme i kopeček jablečné směsi, pokud zbyla. Pro mě je to nebe v ústech.

Autor: Anna Kelišová

https://www.instagram.com/kelinator_fitfoodie/

Líbí se vám článek? Sdílejte a inspirujte vaše okolí.

MOHLO BY SE VÁM TAKÉ LÍBIT

KVĚTÁKOVÁ – NÍZKOSACHARIDOVÁ PIZZA.

TECHNIKA, CO TO JE?

BOJ PROTI BOLESTI KRČNÍ PÁTEŘE.

3 ZÁSADNÍ TECHNICKÉ CHYBY BĚŽCŮ.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *