Co se skrýva za asthanga jógou

Ashtanga jóga (nebo také Ashtanga Vinyasa jóga) je energickým stylem, který buduje výdrž, flexibilitu a sílu. Podstatou je synchronizace plynulého pohybu s dechem. Ty spolu postupně zahřejí tělo a organismus se detoxikuje.  Za názvem se ale skrývá mnohem víc, než jen způsob praktikování. Ashtanga jógu můžeme přeložit jako „osmidílnou jógu“. Osm kroků praktikování, které vedou k dosáhnutí nejvyššího vědomí – Samadhi. Patanjali je popsal v první knize o józe – Jóga Sútra (3. stol. po Kr.). Sútra je věta s minimálním obsahem slov, ale za to velmi hlubokými myšlenkami.

Yama je první větví jógy. Představuje sebeovládání, kroky k vnitřní vyrovnanosti a pohodě. Dělí se na pět částí: 

  • První je Ahimsa, nenásilí vůči sobě a druhým. Je o uvědomení si svých myšlenek a činů a toho, jak ovlivňují naše okolí. 
  • Satya, neboli být pravdivý k druhým i k sobě. Mnohokrát stačí jen zpomalit naše myšlenky, popřemýšlet a pečlivě vybrat slova, která použijeme k vyjádření svých pocitů. 
  • Asteya praktikuje nepřivlastňování si toho, co není moje. Jde hlouběji, než jen do materiálních věcí. Je o respektování času a pocitů druhých. 
  • Čtvrtou částí je Brahmacharya, neboli plné vědomí, kde se s snažíme kontrolovat naše smysly, naši sexuální energii a to, jak ji využijeme ve svůj prospěch.  
  • Poslední, Aparigraha, znamenáneshromažďování a nevytváření si vazeb fyzicky nebo mentálně. Například jíst jen tolik jídla, kolik naše tělo potřebuje, nekupovat zbytečně oblečení, které nepotřebujeme. Jedná se také o naše myšlenky a nápady. Nevíme, co nám život přinese, a tak je zbytečné trápení se nad plány, které nevyšly.

Niyama se také dělí na pět častí. Je o každodenním dodržování dobrých zásad a pravidel: 

  • Saucha je prvním z nich. Znamenáočistu těla a mysli. Když je zevnějšek nečistý, jak může být naše vnitřní tělo v rovnováze a mysl čistá? Ranní sprcha nás nabije energií, zlepší koncentraci, začneme mít pozitivnější myšlenky a být kreativnější. 
  • Santosha, vděčnost za to co máme a kde jsme se v životě dostali. Mít klid sám se sebou, i když se věci nevyvíjejí přesně tak, jak bychom v danou chvíli chtěli. 
  • Tapas, třetí část, je o přísnosti a sebedisciplíně. Jdeme za hranice naší komfortní zóny a pracujeme na svých cílech. 
  • Svadhyaya představuje sebestudium a sebereflexi. Až po poznání nás samotných, svých nedostatků a silných stránek, můžeme mít plnohodnotný vztah s druhými. Svadhya je také o každodenním sebevzděláváním spojeným se čtením odborných knih. 
  • Ishvara Pranidhana, neboli odevzdání se vyšším energiím. Pro někoho je to Bůh, pro jiného vesmír, ale vždy se stejným cílem. Vzdávame se našeho ega a mysli, abychom poznali, kdo ve skutečnosti jsme.

Asana je třetí větví Ashtanga jógy. Dohromady existuje 8,4 miliónu ásan, ze kterých je nejdůležitějších 15. Ásany jsou cestou k plnému vědomí, k stabilnějšímu a klidnějšímu já. Postupným ovládnutím ásan si začneme přirozeně osvojovat jamu a nijamu.

Pranajáma znamená expanzi životní energie. Ponoříme se hlouběji do sebe a naučíme se kontrolovat náš dech a myšlenky. Pranajáma se skládá z puraky (nádech), kumbhaky (zadržení dechu) a rechaky (výdech).

Pratyahara znamená odnětí smyslů, přípravu na meditaci. Je mostem mezi externími a interními větvemi Ashtanga jógy. 

Dharna je meditace, kde se intenzívně soustředíme na dech, jednu činnost, nebo objekt.

Dhyana je vyšším stupněm dhárany. Dojde k ní, když se dokážeme souvisle soustředit na samotnou myšlenku, objekt nebo bod po dobu několik hodin.

Samadhi je poslední a nejvyšší fází Ashtangy jógy. Jde o velmi pokročilou celoživotní praxi, kde se dosáhne plného vědomí v přítomném okamžiku.

Větvi se navzájem podporují a pomáhají rozvoji naší praxi. Ásana je klíčem k pránajámě. Obě nás postupně připraví na meditaci a postupně začneme ochutnávat inertní větvi, které jdou do hloubky toho, kdo v skutečnosti jsme. Na józe je krásné, že má v sobě víc než psa s hlavou dolů nebo stojku. Je to způsobu života, který přinese do naší existence klid a přidanou hodnotu.

Líbí se vám článek? Sdílejte a inspirujte vaše okolí.

MOHLO BY SE VÁM TAKÉ LÍBIT

SILNÉ HAMSTRINGY, KTERÉ ZACHRÁNÍ VÁŠ BĚH.

BOLEST KYČELNÍCH KLOUBŮ A NESTABILITA PÁNVE PŘI BĚHU.

COOKIES & CREAM ŠPALDOVÝ KOLÁČ.

CVIČENÍ VE FITNESS CENTRU PO ČTYŘICÍTCE? PROČ NE?!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *