Fazer – pomocník v boji s omezením, bolestmi a adhezí

Fascie byly po dlouhou dobu přehlíženy a až zhruba posledních 15 let, se jim především odborníci z Německa (Dr. Robert Schleip) a USA (Tom Myers) věnují podstatně více. Až do roku 2015 bylo definování fascií a celé fasciální sítě různorodě chápáno. Jednotnou definici odborníci ustanovili až na mezinárodním fasciálním kongresu ve Washingtonu, DC koncem téhož roku.

Definovat je tak v jednoduchosti můžeme jako všechny vlákna a měkké tkáně v lidském organismu obsahující kolagen. Patří zde i mnoho dalších částí jako jsou šlachy, ligamenta, kloubní pouzdra, vnitřní orgány a svalová tkáň.

V souvislosti s fasciemi jako složkami celého systému je potřeba se zmínit o modelu tensegrity. Model tensegrity je původně architektonický výraz. Lze jej však úspěšně aplikovat na model lidského těla. Nám postačí pochopit, že celý systém funguje na principu napětí (tension) a celistvosti (integrity), kde tvar a struktura jsou zajišťovány uzavřenou sítí napětí (sítí kabelů, lan) a tlaků (např. pevnými tyčemi).

V kontextu lidského těla jsou „kabely“ míněny fascie a lany šlachy. Pevnými tyčemi pak kosti. Pokud byste se podívali na architektonické stavby využívající model tensegrity tak byste pravděpodobně pochybovali o jeho stabilitě kvůli tomu, jak se některé stavby jeví – nestabilně. To samé můžeme říct o našem těle. Jak to, že se gymnasté mohou ohýbat do fyziologicky nepřirozených pozic a například vzpěrači uzvednout ohromné zátěže? Odpovědí je slovíčko elasticita.

Elasticita fasciální sítě je klíčová pro náš bezbolestný pohyb, výkon a především zdraví. Svaly samy o osobě by také nebyly schopny uzvednout vysokou zátěž, aniž by se nepoškodily. Proto nejen já, ale i odborníci z celého světa dnes prezentují klasický anatomický model v kontextu fascií. Tedy myofasciální anatomický model.

O fasciích bych mohl dále sáhodlouze psát, ale to není cílem tohoto článku. Cílem článku je seznámit vás čtenáře se základními principy fungování fascií a především úzkou souvislost s pomůckami FAZER.

Než se dostaneme k FAZERům, tak nastíním několik důležitých souvislostí v rámci fascií a manuálního ošetření. Fascie mají velký význam v oblasti ExtraCelulární (mimobuněčné) tekutiny. Jedná se o tekutinu, která obklopuje fascie. Tato tekutina má několik složek a já začnu fibroblasty. Fibroblasty tvoří podstatnou část buněk. V případě hojivých procesů se remodelují na myofibroblasty a vyvolávají hojivý proces. Na povrchu mají „vlásky“ (řasy) sloužící k zachycení síly a rychlosti proudění EC tekutiny kolem nich. Jestliže tekutina okolo proudí pomalu výsledkem je myofasciální uvolnění. Fibroblasty jsou v takovém případě schopny relaxace. Zde jsem vám dal odpověď na možnou otázku proč se například během kraniosakrální osteopatie nebo fasciálních technik (FAZER, ruce) postupuje velmi jemnými tahy na rozdíl od klasické masáže.

Neméně důležitý je i kolagen typu III. Ten se během hojení dokáže přeměnit na kolagen typu I. (významný pro kvalitní hojení).  K tomu potřebuje opět impuls v podobě trakce.

Složky EC tekutiny se navzájem ovlivňují (pohyb, genetika, strava) a na základě těchto vlivů vzniká fasciální tkáň. Pokud má fasciální tkáň správnou kvalitu chová se jako gumoví medvídci a náš gymnasta či vzpěrač může vesele dělat to, co umí nejlépe.

V opačném případě zde máme adhezivní tendence. Adheze způsobuje zhoršení výkonu, koordinačních schopností, větší náchylnost k úrazům, zvýšenou bolestivost a vnímání vlastního těla.

Fascie nejsou v případě výskytu adheze schopny fungovat jako gumoví medvídci, ale jeví se spíše jako klubko zamotané vlny – ztrácí elasticitu, jejíž význam jsem vyzdvihnul v úvodu článku. Vrstvy po sobě volně nekloužou, ale zadrhávají, někdy až praskají, pokud je adheze přílišná. Dokonce při imobilitě způsobené zraněním, operací, sádrou, ortézou, jizvou apod. můžeme již po třech týdnech hovořit o fibróze. Fibróza je laicky napsáno zmnožení buněk vaziva ve tkáni. Tkáň tak tuhne a stává se neelastickou. Návaznost na model tensegrity je zde také více než jasná a v případě fibrózy je tah pružných lan schopen ovlivnit kosti a klouby. V konečném důsledku je negativně ovlivněna celá struktura a nejhorší možný scénář může eskalovat až ve zranění.

FAZER JAKOŽTO NOVÁ MOŽNOST OŠETŘENÍ TKÁNÍ

Historie pomůcek se datuje do roku 2012. Kdy právě Dr. Robert Schleip spolu se svými spolupracovníky na univerzitě v Ulmu se také podíleli na jejich vývoji. FAZERY jsou vyrobeny z chirurgické oceli a já můžu osobně potvrdit, že zpracování je dokonalé.

Samozřejmě, že jakási spojitost a využívání podobných nástrojů zde byla už od nepaměti. A pomůcky vyrobené převážně z bronzu nebo železa patřily k hojně využívaným o oblasti lázeňství, regenerace a sportu. Někteří z vás možná budou znát názvy jako Gua Sha, Graston technique apod.

Hlavním cílem FAZER ošetření není nahrazení rukou terapeuta nýbrž zefektivnění a vylepšení celkového efektu. Ze své zkušenosti můžu říct, že díky FAZERům se dostávám mnohem hlouběji do tkáně a jsem schopen lokalizovat i hluboko umístěné zatuhliny.

POMŮCKY SE DAJÍ VYUŽÍT ZA ÚČELEM

 • analgesie;
 • fibrolýzy;
 • metabolizace;
 • rehydratace;
 • regulace napětí;
 • ošetření spoušťových bodů.

Nástrojů je celkem 5 typů a to znamená, že variabilita využití je více než pestrá. Záleží pouze na znalostech odborníka a aktuálnímu problému klienta. Ošetřit je možné povrchovou vrstvu kůže v případě jizev a také pracovat na hlubších strukturách tkáně (žebra, obratle, klouby).

PRO PŘEDSTAVU SE FAZERY VÝBORNĚ HODÍ NA:

 • poúrazové/pooperační stavy (zlomeniny/jizvy), zhmožděná tkáň;
 • patní ostruhy, plantární fasciitida;
 • syndrom zmrzlého ramene, adhezivní kapsulitida;
 • tenisový, golfový a oštěpařský loket;
 • problémy/bolesti v oblasti kolen
 • chronické bolesti zad.

Závěrem chci dodat jen to, že se jedná o naprosto bezpečnou a neinvazivní techniku, kterou využívají atleti a sportovci po celém světě. Z výčtu těch nejvěhlasnějších je to například Asthon Eaton OH vítěz v desetiboji. Ten se s FAZERem seznámil poprvé během OH v Rio de Janeiro 2016. Dále pak sportovní kluby jako Bayern Mnichov nebo Borrusia Dortmund.

Autor: Vojtěch Meier

Líbí se vám článek? Sdílejte a inspirujte vaše okolí.

MOHLO BY SE VÁM TAKÉ LÍBIT

TECHNIKA, CO TO JE?

BOJ PROTI BOLESTI KRČNÍ PÁTEŘE.

3 ZÁSADNÍ TECHNICKÉ CHYBY BĚŽCŮ.

BLACK FRIDAY

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *