FMS™ diagnostika pohybu – užitečný nástroj pro zlepšení výkonu

Než prozradím, co se skrývá pod zkratkou FMS™, dovolím si Vám na úvod tohoto článku položit několik jednoduchých otázek: Koho z Vás při sportování nebo běžné denní činnosti něco bolí? A kolik z Vás dále tato bolest omezuje natolik, že nejste schopni podávat takové výkony, jaké byste si přáli, nebo ještě hůře – nejste schopni cvičit vůbec, např. došlo u Vás ke zranění? Nezáleží na tom, zda jste profesionální sportovec, nebo sportujete jen pro radost. Myslím, že odpověď bude u většiny pozitivní.

Co je FMS™ diagnostika pohybu?

FMS™ (Functional Movement Systems) je systém, pomocí něhož je možné  odhalit, diagnostikovat a následně odstranit „nedostatky“, které mohou  vést k pozdějším problémům s pohybovým aparátem. FMS™ byl navržen na  principu hodnocení jednotlivých pohybových vzorů vyskytujících se při  sportu nebo v běžném životě. 

Původní myšlenka byla používat tento systém  jako hodnotící prvek pro vysokoškolské atlety. Oficiálně byl představen  v roce 1995 v USA. Jeho finálnímu vzhledu však předcházel několikaletý  výzkum a testování, aby mohl být celý koncept uveden na trh v dnešní  podobě. U zrodu stál jeden z nejznámějších amerických specialistů na  prevenci zranění Gray Cook.

Jednotlivé testy FMS™ diagnostiky

Nyní přejdu k samotnému popisu FMS™ screeningu (Functional Movement  Screen). Celý test se skládá ze sedmi dílčích testů, které hodnotí Vaše  pohybové vzory a také motorickou kontrolu při jejich provádění. Výčet je  následující:

  • Pohybový vzor hlubokého dřepu
  • Pohybový vzor simulace výkroku přes překážku
  • Pohybový vzor výpadu
  • Pohybový vzor ramenní mobility
  • Pohybový vzor aktivního zdvihu nohou)
  • Pohybový vzor trupové stability (simulace kliku)
  • Pohybový vzor rotační stability

Proč je vhodné FMS™ testování vyzkoušet?

Někteří se možná budou ptát: K čemu mi tento test vlastně bude? Co získám, když ho podstoupím? Odpovím co možná nejjasněji. Pokud chcete vykazovat určitou výkonnost a  dále se dlouhodobě zlepšovat bez velkého rizika zranění, pak by tyto  testy pohybu měly být neoddiskutovatelnou součástí Vaší přípravy.  Dennodenně mám možnost ve fitness centru sledovat, s jakou „technikou“ jeho návštěvníci cvičí a jaké svaly zapojují při daných pohybech. Někdy  je až komické sledovat, čeho všeho jsou schopni, jen aby zvedli  maximální závaží a cítili se „dobře“. Tímto vším se jen násobí  pravděpodobnost, že za nějaký čas budou mít problémy se svým tělem. 

V  rozhovoru, na který jsem nedávno narazil, prof. Pavel Kolář upozorňoval  na to, že je velký důraz kladen především na výkonnostní stránku sportu. Již od mládežnických kategorií si děti zažívají špatné pohybové návyky, které si následně zafixují a nesou dále do budoucího života. Právě v tomto období je ideální odhalit tyto „nešvary“ a zařazovat nápravná cvičení. A co získáte, když test podstoupíte? Dle výsledného skóre bude přesně podle limitů, které byly zjištěny, sestaven plán korektivních cvičení. Takto sestavený trénink povede k následnému znovuobnovení správných pohybových vzorů. Jednoduše řečeno – přestanete škodit svému vlastnímu tělu.

Mé 5leté zkušenosti s FMS™ diagnostikou

Testy vypadají na první pohled jednoduše. Řeknete si, že dřep přece umí udělat každý. Byli byste překvapeni, jak je to pro mnohé obtížné a  na kolik věcí si musí dát FMS™ specialista pozor při hodnocení. Hodnotí totiž jednotlivé segmenty těla (kotníky, kolena, kyčle a další). I když  mnohdy klienti neví, co je čeká, a někteří jsou dokonce skeptičtí, tak  bývají nakonec vděční za to, že měli možnost být otestováni. Test  podstupují jak běžní klienti – „nesportovci“, tak i ti, kteří cvičí velmi často. I v tomto směru jsou výsledky zajímavé. Ne pokaždé se stane, že lépe dopadne ten, kdo sportuje více, než ten, kdo neportuje  vůbec. 

Na závěr celého článku bych chtěl upozornit, že i tento typ  diagnostiky má své drobné „mouchy“. Z mých zkušeností se jedná o vynikající nástroj, jak testovat pohyb a pohybové vzory. Ideální je však  jej kombinovat, například s diagnostikou pohybového aparátu a různými  svalovými testy. O klientovi je potřeba mít co nejvíce informací, aby  byl následný progres co nejefektivnější.

Líbí se vám článek? Sdílejte a inspirujte vaše okolí.

MOHLO BY SE VÁM TAKÉ LÍBIT

SILNÉ HAMSTRINGY, KTERÉ ZACHRÁNÍ VÁŠ BĚH.

BOLEST KYČELNÍCH KLOUBŮ A NESTABILITA PÁNVE PŘI BĚHU.

JAK NA PEVNÉ BŘICHO A ŠTÍHLÝ PAS?

COOKIES & CREAM ŠPALDOVÝ KOLÁČ.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *