Hatha jóga

Mnoho z moderních stylu jógy, které na západě známe, má původ v Hatha józe. První o ní napsanou knihou je Hatha Yoga Pradipika z roku 1350, kde jsou podrobně popsány její techniky. Autorem je Nath Yogi Swatmarama. Hatha je složením dvou slov, ha = slunce/prána neboli životní energie, tha = měsíc/mysl neboli duševní energie. Primárním cílem Hatha jógy je tedy harmonie těla a mysli, neboli idy a pingly, pozitivních a negativních sil.

Hatha jóga si zakládá na ásanách, tedy fyzických pózách. Při praktikování se zaměřujeme na dech a kontrolu těla. Je to pomalejší styl a pózy jsou držený delší dobu. Neznamená to ale, že není fyzicky náročná. Ásana je přípravou na pokročilejší praxi. Dovede nás ke stabilnímu tělu a mysli a pomůže nám zbavit tělo chorob.
V tradiční Hatha józe se začíná s pozicemi ve stoje, ty pracují s kostrovým svalstvem.   Následují pozice v sedě, které jsou prospěšné pro reprodukční, vylučovací a močový systém. Poté pozice na břiše, vhodné pro zažívací ústrojí a oběhový systém. Čtvrté jsou ásany na zádech, které ovlivňují pozitivně kardiovaskulární, nervový a oběhový systém. Poslední jsou převrácené pozice s velmi pozitivními účinky na centrální nervový systém.

Až po osvojení ásany je na řadě pranajáma – dýchací techniky. Poté Mudra a Bandha, které přináší větší mentální rovnováhu a přečišťují buňky orgánů. Mudra působí na energií čaker a orgány s nimi propojenými. Bandha znamená zámek, je to kontrakce orgánů a svalů. Vede k nahromadění energie v dané oblasti.

Po první hodině jógy si uvědomíme uvolnění a příval energie. Rozhodneme se jít na další hodinu, i když víme, že s největší pravděpodobností nebudeme schopni udělat všechny pózy. Přijmeme své tělo takové, jaké je. Pozice pro nás snadná může trvat někomu roky. Po pár měsících pravidelného praktikování si najednou všimneme pokroku. V ásanách se cítíme mnohem pohodlněji než na začátku. Jsme silnější a dosáhneme póz, které se nám zdály nereálné. Přestaneme zadržovat dech v  náročných ásanách. Jeho délka se prodlouží, čímž se zlepší i naše soustředění na ásany. Uvědomíme si, že jóga vážně není jen o protahování těla. 

Ásany nás připravily na meditaci. Naše mysl je dostatečně silná a flexibilní. Možná jsme si všimli, že každá pozice v nás vyvolává jiné pocity, a je jen na nás, jak je přijmeme. Pozorujeme tok myšlenek, nesoudíme je a nezamýšlíme se nad nimi, jen je zdálky sledujeme a necháváme plynout. Respektujeme své limity a akceptujeme se takoví, jací jsme. Meditace totiž není o bezmyšlenkovosti, je o lepším sebeporozumění našemu tělu a emocím, které nás ovlivňují.
Zpočátku to bylo jen o zpevnění svalstva, protáhnutí a uvolnění těla. Teď je to o síle a harmonii, o stavu duševní a fyzické pohody. O tom, co jsme se o sobě naučili, když jsme pracovali na konkrétní ásaně. Jsme osvobození od svého ega. Naučili jsme se lépe naslouchat svému tělu a přijmout ho takové, jaké je.

Líbí se vám článek? Sdílejte a inspirujte vaše okolí.

MOHLO BY SE VÁM TAKÉ LÍBIT

OSVĚŽUJÍCÍ AVOKÁDOVO-OKURKOVÉ GAZPACHO.

SILNÉ HAMSTRINGY, KTERÉ ZACHRÁNÍ VÁŠ BĚH.

BOLEST KYČELNÍCH KLOUBŮ A NESTABILITA PÁNVE PŘI BĚHU.

COOKIES & CREAM ŠPALDOVÝ KOLÁČ.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *