Jak efektivně řešit bolesti zad?

Také řešíte bolesti zad, jako 95% populace, bohužel už i té dospívající? Nedaří se vám zbavit se bolestí podle vašich představ?
Jsou omezení již natolik vážná, že vás limitují v každodenních aktivitách a na bolest myslíte téměř nepřetržitě? Cílem článku je představit metodu SPS, která se výborné hodí jako nástroj pro boj s bolestmi a omezeními především páteře, svalů a kloubů.

S SPS metodou pracuji delší dobu primárně s účelem pomoci klientům od bolesti zad. Metoda jako taková je skvěle využitelná v každodenním režimu a je hlavně jednoduchá na naučení a pochopení. Lze také cvičit opravdu kdekoli a kdykoli se vám zlíbí. Jediné co potřebujete, je sada elastických lan (nejedná se však o klasický expandér či závěsný systém), ale o lehce specifickou pomůcku. Výmluvy typu „nemám čas“ zde opravdu nejdou akceptovat a jsou jen pouhou zástěrkou toho, že se člověku jednoduše nechce. Cvičení totiž zabere několik desítek minut denně – navíc rozdělených do více sekvencí. Vhodné je volit například 4 x denně po 5 minutách cvičení a výsledky na sebe nenechají dlouho čekat. Zpravidla se dostavují po 3 – 4 měsících pravidelného cvičení.

Na jakém principu funguje SPS metoda a co se během cvičení děje s tělem?

SPS metoda (spirální stabilizace páteře) funguje na principu zapojení svalových řetězců. Svalový řetězec si můžete představit jako momentální spojení svalů. Mimo jiné já se svalovými řetězci pracuji jak u foam rollingu, tak během manuálních technik, kdy se mi nejvíce osvědčil princip „rozbourávání“ ztuhlých vrstev svalů „Layer by Layer“ od Ari Pekka Lindberga z týmu školitelů Anatomy Trains. Především pak (SPS metoda) bere v potaz ten vertikální a spirální. Vertikální vede shora dolů a naopak, spirální má šikmý průběh a stabilizuje tělo v pohybu. Kupříkladu zde SPS metoda krásně navazuje na to, co klientům zdůrazňuji během cvičení s kettlebell, vlastním tělem nebo velkou činkou. A sice zapojení řetězce hýždě – šikmé břišní svaly – přední sval pilovitý – široký sval zádový – až po protilehlé rameno. Tedy využití metody je i v silovém tréninku a můžu konstatovat, že za necelý měsíc testování na mě funguje skvěle. SPS metoda také vytváří trakční sílu a protahuje tak páteř směrem vzhůru. Optimální pro ty, co sedí celý den. Díky trakci mohou ploténky mnohem lépe regenerovat a odolávat působení komprese (stlačování), ke které dochází i u cvičení (základní cviky s velkou činkou jsou skvělým příkladem). Jako poslední bych rád zmínil princip reciproční inhibice. Reciproční inhibice funguje následovně: „Aktivací například bicepsu přes míšní reflex dostane tripeps (jeho protihráč) pokyn k útlumu, relaxaci. Činnost jednoho svalu, ale i skupiny svalů či celého svalového řetězce tlumí napětí svalu, skupiny svalů nebo svalového zřetězení na protilehlé straně. Sval v útlumu (inhibici) je ideálně připraven na protažení. Tento jev, popisován jako aktivní strečink využívá SM Systém v téměř všech cvicích.“ (Kling, 2013) Např. stažené zádové svaly brání nějakému výraznějšímu posílení břišních svalů.

Obrázek č.1 – jeden ze základních cviků SPS metody (s důrazem na zapojení lopatek a protažení linie fasciální linie paží)

Obrázek č. 2 – čelní pozice směrem k expandérům (cílové oblasti jsou hrudní páteř, ramena a lopatky)

Aplikace SPS metody – v čem pomůže?

Metoda velmi dobře tlumí hyperaktivitu paravertebrálních svalů (nahmatejte si „tuhé valy“ kolem páteře). Pokud vás záda bolí, pak to bude pravděpodobným přetížením těchto svalů spolu s neaktivním břichem. Sklapovačky nebo hyperextenze skutečně nepomohou. Problémů k řešení na těle bývá celá řada a SPS metoda je jednou z těch velmi vhodných. Pozor ne však jediná. Spolu s přetíženými vzpřimovačemi souvisí také výhřezy meziobratlových plotének, pro které byla metoda primárně vyvinuta. Léčba výhřezu je za použití této metody velmi efektivní, a pokud se klient řídí pokyny a cvičí podle instrukcí, tak je návrat do bezbolestného stavu možný hodně brzy v porovnání s tím, když člověk „nedělá nic“.

Co je však z mého úhlu pohledu skvělé na této metodě? Využití jako kompenzační prostředek právě u silového tréninku nebo Crossfitu. Proč? U silového tréninku se do hry až tolik nedostanou stabilizační svaly kolem ramen, lopatek, kyčlí apod. Lehce může dojít k jejich útlumu a „lenosti“. Časem se však vytváří různé dysbalance a některé segmenty jsou zatěžovány více než by měly být. Vznikají proto na těle místa, která jsou náchylnější k přetížení nebo zranění. Samozřejmě zde nemůže být řeč o správném fungování svalových řetězců. Ve výsledku je zde SPS výjimečným pomocníkem. Proto ji hodlám i nadále používat u sebe i mých klientů.

Obrázek č.3 – akcivace spirálního řetězce (práce každé paže samostatně)

Souhrn

SPS metodu bych popsal takto: „Za málo peněž dostanete opravdu hodně muziky.“ Minimální investice se v tomto případě promění ve velký zisk v podobě zdraví, nárůstu výkonnosti a prevenci zranění/přetěžování. Cvičit může opravdu každý – kulturista, senior, výkonností/rekreační sportovec nebo manažer přímo u něj v kanceláři.

Líbí se vám článek? Sdílejte a inspirujte vaše okolí.

MOHLO BY SE VÁM TAKÉ LÍBIT

SILNÉ HAMSTRINGY, KTERÉ ZACHRÁNÍ VÁŠ BĚH.

BOLEST KYČELNÍCH KLOUBŮ A NESTABILITA PÁNVE PŘI BĚHU.

COOKIES & CREAM ŠPALDOVÝ KOLÁČ.

CVIČENÍ VE FITNESS CENTRU PO ČTYŘICÍTCE? PROČ NE?!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *