Jak zlepšit svou ekonomiku běhu?

Asi jste to už někdy zažili. Běžíte v parku, když vás najednou ladně předbíhá jiný běžec a vypadá to, že se při běhu vůbec nenadře. Není ani o tolik starší než vy, ale jeho pohyby vypadají lehce, jako kdyby vedle vás běžel keňský profesionál. Ne vždy to je způsobeno tím, že by měl více tréninku týdně nebo naběhaných kilometrů, ale tím, že je jeho biomechanika pohybu úspornější, než ta vaše, a dokáže efektivně využívat potenciál celého svého těla bez zbržďovacích procesů navíc.

Nejdříve je třeba definovat co je běžecká ekonomika. Ekonomika běhu je v zahraničních studiích a publikacích ekvivalentně vyjádřena pojmy running economy (RE) nebo cost of running (CR). RE ukazuje kolik O2 je běžec schopen přijmout při dané submaximální rychlosti. Běžec s lepší ekonomikou běhu spotřebuje při stejné rychlosti daleko méně kyslíku, než běžec s horší ekonomikou. Mezi hlavní faktory ovlivňující ekonomiku běhu patří například ty fyziologické, antropometrické nebo environmentální, a zahrnujeme sem i techniku běhu. Věděli jste, že dva běžci mohou mít stejné hodnoty maximální spotřeby kyslíku (VO2max), ale běžec, který je při dané rychlosti úspornější, bude pravděpodobně i lepším běžcem? (Ross, 2007). V praxi to znamená, že pokud běžec při rychlosti 18 km/hod. dosáhne spotřeby kyslíku 61 ml/kg.min, a jiný běžec při stejné rychlosti a podobných hodnotách (VO2max) dosáhne hodnoty 54 ml/kg.min, lepší ekonomiku běhu vykazuje běžec s nižší naměřenou hodnotou spotřeby kyslíku.

Nyní si určitě kladete otázku jak ekonomiku běhu zlepšit. Minule jsem psal o správně zvoleném běžeckém posilovacím tréninku, který v zásadě také významně ovlivňuje běžeckou ekonomiku. Určitě budete souhlasit, že pružnější a silnější tělo nám umožní využití lepší verze techniky. Nicméně, dalším faktorem, jak být ekonomičtějším běžcem, je zlepšení technické práce provedení běžeckého kroku. Každý pohyb navíc vyžaduje energii a ta bude vždy v nějaké fázi závodu chybět. Proto bychom měli eliminovat jakékoliv vertikální nebo horizontální odchylky navíc.

Užitečným nástrojem pro zlepšení běžecké techniky může být rozfázování běžeckého kroku s využitím běžecké abecedy. Běžecká abeceda (liftink, skipink, zakopávání, předkopávání, koleso aj.) nám umožňuje uvědomění určitých fází běhu. Samotný trénink s využitím těchto cvičení nestačí. Vše musíme vždy převádět do běhu a trénovat v terénních podmínkách. V praxi to znamená, že se při svém běhu soustředím vždy maximálně na 1-2 dva nedostatky, o kterých vím, že se jich dopouštím, a snažím se je uvědomovat. Když například vím, že málo skládám nohu, soustředím se na to a vědomě ji budu skládat víc, abych dosáhl požadovaného výsledku.

ROSS. (2007). Running Economy Part I, III. The Science of Sport. http://bit.ly/2gsFkmzhttp://bit.ly/2l03Tcc

Líbí se vám článek? Sdílejte a inspirujte vaše okolí.

MOHLO BY SE VÁM TAKÉ LÍBIT

SILNÉ HAMSTRINGY, KTERÉ ZACHRÁNÍ VÁŠ BĚH.

BOLEST KYČELNÍCH KLOUBŮ A NESTABILITA PÁNVE PŘI BĚHU.

JAK NA PEVNÉ BŘICHO A ŠTÍHLÝ PAS?

CVIČENÍ VE FITNESS CENTRU PO ČTYŘICÍTCE? PROČ NE?!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *