Je důležitější trénink nebo strava?

Existuje věčný spor o tom, co je důležitější. Strava nebo trénink? A je to 40:60 nebo 70:30? Strejda vašeho kámoše, říká, že je to 80:20? Oukej, v tom případě to musí být pravda.

Je to stejně hloupá otázka jako kdybyste se zeptali, jestli jsou důležitější kalhoty nebo tričko. Většinou potřebujete obojí, někdy nepotřebujete ani jedno, někdy jsou důležitější kalhoty a někdy vám stačí tričko a kalhoty vám vyložene překáží.

Co je důležitější? Teorie nebo praxe?

Představte si, že vaše šestileté dítě naženete na desetihodinové šichty do fabriky vyrábět součástky do mixérů. Zdá se vám to jako dobrý nápad? Jasně, určitě je dobrý nápad od malička v dětech budovat kladný vztah k práci, ale nevím, jestli zrovna tohle je ten ideální způsob. Co je pro dítě momentálně důležitější, aby získalo představu, jak to v životě vlastně chodí a zařadilo se normálně do společnosti? Teorie nebo praxe?

Na druhé straně máte studenta, který se do svých 26 let válel v učebnících nebo opilý na chodbách kolejí. Studijní výsledky má super, ale práci se dosud úspěšně vyhýbal. Co bude důležitější pro našeho študáka, aby se z něj stal v normalním světě použitelný člověk?

Co je důležitější? Strava nebo trénink?

Co příběh ženy vážící 169 kg? Mezi její nejčastější aktivity patří válení se v posteli a pojídání čehokoliv, co jí přijde pod ruku. Jednoho dne se rozhodne, že už to tak dál nejde a pokusí se zhubnout. Naženete ji na crossfit, protože trénink je důležitější než strava?

Na druhé stráně máte 72  letou babičku, která je vcelku zdravá a štíhlá, jenom jí lehce pobolívají záda a ztrácí dech při práci na zahradě nebo když chodí do schodů. Co pro ni bude důležitější? Poradíte ji dodržování sacharidových vln nebo Paleo dietu?

Obojí má své specifické benefiy. Proto bude vždy důležité obojí. Do jaké míry potřebujete zrovna jedno nebo druhé se bude měnit v závislosti na konkrétní osobě, momentální situaci, preferencích a hlavně na vašem cíli.

Cíl

Význam tréninku na úkor stravy bude stoupat v případě výkonově orientovaných sportovců nebo starších lidí se zaměřením na zdraví vyžadujících hlavně určitou úroveň kondice, a to, jestli mají 75 kg nebo 78 kg, je jim celkem fuk.

I tak ale bude důležitá kvalitní strava v adekvátním množství.

Naopak význam stravy bude stoupat u kulturistů a jedinců s nadváhou a dalších se specifickým cílem zaměřeným na estetiku. I v tomto případě ale bude důležitý i trénink.

Osobní preference

Někoho baví každý den makat, ale nechce se omezovat v jídle. Druhý bude líný, ale nemá potřebu ládovat se a baví ho vaření. Nedostatek v jedné oblasti půjde nahradit větším úsílím v druhé, ale ani tady je nemůžete zcela oddělit.

Momentální situace

Po vánocích nebo dovolené, po kerých jste přibrali 5 kg, budete pravděpodobně  více řešit stravu, zatímco po zbytek roku jste se svou hmotností spokojení a je pro vás prioritou pokrok v tréninku nebo třeba odreagování od pracovního stresu.

Scénářů je milion. Přestaňte se hloupě ptát a hrát si s čísly. Zamyslete se nad svou vlastní situací, cílem, preferencí a ujasnětě si vy sami, co je pro vás zrovna teď důležitější a podle toho se zařiďte.

Líbí se vám článek? Sdílejte a inspirujte vaše okolí.

MOHLO BY SE VÁM TAKÉ LÍBIT

TECHNIKA, CO TO JE?

VÝPRODEJ SE SLEVOU AŽ 70% JE TADY!

BOJ PROTI BOLESTI KRČNÍ PÁTEŘE.

ZPOMALENÝ METABOLISMUS: STRAŠÁK PŘI HUBNUTÍ.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *