Kročný cyklus. Pohybový vzor, který využíváme téměř v každém pohybu

Když se řekne slovní spojení Kročný cyklus, tak si velká většina lidí představí chůzi, nebo běh, ale pravdou je, že tento pohybový vzor využíváme téměř v každém pohybu.

Chůze po dvou je lidskou výsadou, na kterou jsme náležitě pyšní. Pravdou ale je, že i lidé se pohybovali po čtyřech končetinách ať jako opice nebo když jsme byli plazící se mimina. Při chůzi po všech končetinách má vlastně každá z nich neustále nějakou funkci. Tyto funkce mohou být pouze dvě – kročná (tedy končetina se pohybuje v prostoru) nebo opěrná (tělo se pohybuje kolem opřené končetiny).

To se promítlo i do chůze po dvou. Zkuste si schválně chodit s jednou nohou neaktivní. Stane se z vás parádní zombie. A stejné je to s rukama. Rozdíl sice není na první pohled tak patrný, přenos váhy je ale při chůzi i při běhu závislý na aktivní práci všech končetin, tedy i horních. Lidé jsou po celý život čtyřnožcem.

Jak je to s kročným cyklem ve fitness?

Na tento nejpřirozenější lidský pohyb se zapomíná! Zapomínají na něj kupodivu i výrobci fitness strojů. Už jste viděli takový zvláštní eliptikal, kde vám je při pohybu na tomto stroji kročný cyklus znemožněn a stejnostranné končetiny vykonávají ve stejný okamžik identickou funkci (nákročnou nebo opěrnou)

Trénink ve fitness centru by měl být zdraví prospěšný a měli bychom trénovat přirozené pohyby abychom se cítili lépe a jistější v běžném životě, nebo zlepšili výkonnost ve sportu, který děláme ať už jako hobíci, velmi aktivní nebo i profesionální sportovci. 

Trénovat tělo nepřirozenými příkazy a pohyby je logicky ve většině případů kontraproduktivní.

Výjimkou jsou opět sporty jako kulturistika, kde je priorita prezentace vzhledu postavy a přirozenost pohybu se v izolovaném tréninku jednotlivých partií vůbec neřeší.

Autor: Martin Navrátil

Líbí se vám článek? Sdílejte a inspirujte vaše okolí.

MOHLO BY SE VÁM TAKÉ LÍBIT

3 ZÁSADNÍ TECHNICKÉ CHYBY BĚŽCŮ.

BLACK FRIDAY

BOLEST BEDERNÍ PÁTEŘE PŘI BĚHU A HLUBOKÝ STABILIZAČNÍ SYSTÉM.

PODZIMNÍ JÓGA TIPY A VHODNÁ SESTAVA ASÁN.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *