Mango & sticky rice

Mango s lepivou rýží. Neuvěřitelně návykový dezert ze speciální, doslazované rýže, a čerstvého manga. MŇAM! Tento pokrm vychází z thajské kuchyně, ale nebyla bych to já, kdybych se klasickou improvizací nedostala ke své vlastní variantě receptu. Pravdou je, že to není zázračně dietní kousek, ale co si budeme povídat, někdy je potřeba si ten život trochu osladit…Příprava sticky rice není sice uplně nejjednodušší a nejrychlejší, ale uvidíte, že se vyplatí na tuhle mňamku počkat.

Ingredience:

  • 250 g vysoce lepivé rýže (já kupuji značku Little Angel)
  • 250 ml kokosového mléka (to v plechovce )
  • špetka soli
  • 3 – 5 lžic cukru (správně se využívá palmový, ale lze nahradit i surovým třtinovým nebo kokosovým, popřípadě jako já agáve či datlovým sirupem) dle potřeby 
  • list (nebo esence) pandanu
  • zralé mango

Postup:

1.) Rýži zalijte v hrnci studenou vodou a nechte nasáknout minimálně hodinu, ale ideálně přes noc, poté propláchněte studenou vodou. Do hrnce nalijeme vodu, rýži si připravíme vedle.

2.) Teď budeme potřebovat rýži napařit. Jak na to? Vybereme si čistou utěrku, plátýnko, látkový kapesník, nebo prostě cokoliv, co budeme moci umístit na horní část hrnce. Tkaninu napneme přes celou horní část a pomocí gumičky nebo provázku obvážeme kolem dokola, jako bychom se chystali vyšívat. Musí to být opravdu napevno, aby rýže nepropadla s látkou do vody, jelikož hned dalším krokem bude umístit rýži na plátýnko a zapnout vařič. Pokud máte doma rice cooker, stačí do spodní části nádoby dát vodu a umístit sítko kolem nádoby. Přiklopíme a jdem na 30 minut pařit!

3.) Mezitím si připravíme sladké kokosové mléko. Do rendlíku nalijeme kokosové mléko, pandan esenci nebo tzv. pandan leaf, přidáme cukr, sůl a pomalinku a polehounku zahříváme za stálého míchání (nevaříme, aby se nám mléko neposráželo) cca 10 minut nebo dle potřeby. Ze směsi odebereme pár lžic a do zbytku vmícháme hotovou rýži, kterou přiklopíme a necháme odpočívat. Je potřeba to chvíli vydržet, bohužel. Alespoň 5-10 minut. A je to!

4.) Na talíř umístíme rýži, nakrájíme slaďoučké mango a zakápneme ještě zbytkem mléčné směsi. Také je možnost vytvořit si jako já takový malý „mango-stickyrice-cake“, v překladu to znamená, že natlačíme do silikonové formy rýži a tu poklademe mangem. Já si tuhle krásu připravila na svoji narozeninovou oslavu a svoji porcičku jsem si „okořenila“ strouhaným kokosem, který jsem osmahla na trošce kokosového oleje…Mmmm…

Líbí se vám článek? Sdílejte a inspirujte vaše okolí.

MOHLO BY SE VÁM TAKÉ LÍBIT

KVĚTÁKOVÁ – NÍZKOSACHARIDOVÁ PIZZA.

BLACK FRIDAY

OSVĚŽUJÍCÍ AVOKÁDOVO-OKURKOVÉ GAZPACHO.

COOKIES & CREAM ŠPALDOVÝ KOLÁČ.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *