Mobilita – podceňovaná, ale klíčová složka v tréninku

Už dlouhou dobu se snažím najít ten nejefektivnější způsob, jak co nejlépe a nejsnáze obnovit přirozený pohyb, kterým jsme byli všichni obdarováni. Myslím si, že s postupem času se mi daří dávat dohromady jednotlivé díly skládačky, a vytvářím si tak svůj ucelený pohled na tuto oblast cvičení. Přirozeným pohybem rozumějte komplex jednoduchých a intuitivních pohybů, které by měly být automatické, a jejich provádění by nemělo způsobovat žádné problémy či bolest. V praxi to tak ale není a cvičení „mobility“ je pro mnohé doslova boj o každý centimetr rozsahu. Proč? Co je doopravdy mobilita a cvičení o kterém mluvím? Postupně se budu snažit vše velmi zjednodušeně vysvětlit a ukázat inovativní způsob, jak tělo udělat „neprůstřelným.“ „Neprůstřelnost“ nám umožňuje odolávat a být připraveni na různé pohybové aktivity (silový trénink, Crossfit, běhání a další široké spektrum aktivit).

Proč trpí bolestí (a trpěl jsem i já) skoro všichni během cvičení „primitivních“ a tělo „resetujících“ pohybů?

Odpověď je jednoduchá. Protože každodenními vlivy prostředí, ve kterém žijeme, dochází k útlumu toho, s čímž jsme se narodili. Každý, až na „výjimky“, měl na počátku tělo takřka dokonale nastaveno (mobilita byla optimální). Přirozeným vývojem jsme se vyvíjeli a adaptovali na následující život. Jen si vzpomeňte na předškolní léta plná her, lezení, převalování, skákání, běhaní, „dřepění“ na pískovištích… Přemýšleli jsme o tom, jak tělo nastavit do nějaké pozice? Ne. Umělo to automaticky a bez negativních dopadů na zdraví. Jak vypadáme v těchto pozicích dnes? Správný dřep je často neřešitelným problémem. Lezení po čtyřech také nevypadá bůhvíjak elegantně (navíc po pár metrech nejednoho z nás něco zabolí). Převalit se za pomoci rukou nebo nohou, aniž by se zbytek těla kroutil jako had, bývá výzvou, a bezbolestný běh je „přežitkem“ těch nejadaptibilnějších. Každého něco bolí nebo má omezení. Ale proč, když vše fungovalo na 100 %? Prvním důležitým milníkem bylo „uvěznění“ nohy do bot. Ano, boty jsou pro naše chodidla zkázou. Neberte mě doslovně – existují i „zdravé boty.“ Boty škodí z několika důvodů. Jestliže mají „tlustou“ podrážku, chodidlo ztratí kontakt se zemí a signál, který skrz zem získává, bude rušen právě obuví. Výsledkem je omezená možnost zpracování informací o aktuálním nastavení celého těla. Tedy jednoduše bude chodidlo „mrtvé“ a začne negativně ovlivňovat celé tělo počínaje kotníkem (proto si musíte podkládat paty při dřepech). Druhým velkým milníkem je nástup do školních lavic. Sezení jednoznačně nejvíce ničí naše těla. Jestliže se začne kombinovat s velkými dávkami cvičení bez kompenzací, pak se tělo dříve nebo později razantně ozve. Samozřejmě, mladí a „nerozvážní“ nic neřeší, když sem tam něco zabolí, berou to jako součást tréninku. Já si to nemyslím – tělo nám bolestí dává najevo, že něco není v pořádku. Tyto stavy je třeba řešit, pokud chcete zamezit pozdějším problémů.

Třetí krizový milník vidím v podobě nevhodně zvoleného tréninku a přístupu k němu. Mnozí začínají své „dobrodružství“ v posilovně volbou více kloubových cviků jako jsou dřep, benchpress, mrtvý tah apod. Tělo zatíží a to se pod nepřiměřenou váhou kotoučů začíná „kazit“. Naprosto chybí jakákoli diagnostika, příprava těla na pohyb i tzv. „docvička“. Ve výsledku poté není překvapující když má patnáctiletý sportovec za sebou operaci menisku nebo výhřez meziobratlového disku.

Mobilita – „cool“ slovíčko, které je častokrát chápáno špatně

Mobilita je především příprava na pohyb pohybem! Jde o efektivní nástroj jak tělo připravit na jakoukoli pohybovou aktivitu rozumným způsobem. Na rozdíl od strečinku se u „mobility“ nesetrvává v krajních pozicích (nebo až za nimi), ale vše se odehrává v pohybu. To je velký a důležitý rozdíl. Opakuji, v pohybu! Stejně tak například dynamický strečink pomocí švihů a hmitů „napomáhá“ tělu jít až za hranici obvyklých rozsahů, což není prospěšné. Může to mít za následek spíše přiblížení se ke zranění než jeho oddálení. Cílem mobility je postupné obnovování přirozených kloubních rozsahů a to za pomocí vlastního těla, případně externí zátěže (zatížená mobilita). Vše pěkně pomalu a postupně – je naprosto zásadní pochopit skutečnost, že první zkušenost bude velice zajímavá a tělo bude reagovat „všelijak.“ Nedivte se, pokud bude problémem izolované kroužení v kotníku, aktivace prstů na noze, převalování se ze strany na stranu nebo posouvání ramen po zdi/zemi, aniž by se ruce neodlepily a ramena nevysunula nahoru.

Závěrem bych chtěl zmínit velmi důležitou myšlenku zásadní pro pochopení významu mobility. Cvičení mobility není pouze a jen o svalech a síle. Je hlavně o vnímání vlastních pocitů a objevování sama sebe. U cvičení zaměřeného na mobilitu a koordinaci „zabírají“ úplně jiné svaly, než během cvičení s činkami. Probouzejí se ty svaly, které vlivy popsanými na začátku článku nemají šanci dostat prostor k aktivaci, což je jedna z mnoha příčin dysbalancí. Výsledky cvičení ale stojí za to. Co všechno optimální mobilita přináší?

  • Prevenci zranění – nejdůležitější aspekt. Když se něco pokazí, oprava stojí čas, peníze i velké úsilí vrátit se zpět do stavu před zraněním.
  • Přípravu pohybového aparátu na komplexní cvičení (součástí „mobilit“ jsou série speciálních cviků na mobilizaci problémových kloubů – vlastně všech.
  • Koordinaci a sílu trupové oblasti (propojení „vršku“ a „spodku“ těla) – ANO, posiluje se i Core (viz můj minulý článek).
  • Trénink pohybových dovedností – velmi důležitý segment. Od úplných začátků až k pokročilejším sekvencím cvičení. Tělo bude fungovat úplně jinak a to i během klasických tréninků v posilovně.
  • Radost z pohybu – není nic lepšího než mít jistotu, že se hýbete správně a nic vás nelimituje.
  • Sílu – s lepší mobilitou poroste i síla a stabilita.
  • Mobilita – podceňovaná, ale klíčová složka v tréninku
Líbí se vám článek? Sdílejte a inspirujte vaše okolí.

MOHLO BY SE VÁM TAKÉ LÍBIT

SILNÉ HAMSTRINGY, KTERÉ ZACHRÁNÍ VÁŠ BĚH.

BOLEST KYČELNÍCH KLOUBŮ A NESTABILITA PÁNVE PŘI BĚHU.

JAK NA PEVNÉ BŘICHO A ŠTÍHLÝ PAS?

CVIČENÍ VE FITNESS CENTRU PO ČTYŘICÍTCE? PROČ NE?!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *