Nejrychlejší způsob, jak zlepšit svůj běh

Řada běžců se mě ptá kde mají začít, aby se zlepšovali. Jaký drahý sportester si mají koupit, aby mohli lépe sledovat své výkony? Já jim říkám, že to vůbec není o sportesterech! Naučte se vnímat svoje tělo a posuňte váš běžecký styl k vyšší efektivitě.

Lidské tělo disponuje smysly, které vnímají okolní prostředí, a receptory, které zachycují vnitřní stav v těle. Při běhu běžně reagujeme nejen zrakem a sluchem na kořeny nebo projíždějícího cyklistu. Stejně intenzivně vnímáme okolí tlakovými senzory na chodidlech. Při pasivním životním stylu se činnost těchto čidel zhoršuje, což společně s nedostatečnou fyzickou kondicí omezuje naši celkovou výkonnost a způsobuje, že sami sobě při běhu spíše překážíme. A protože žádný běžec neoplývá energií na plýtvání, je potřeba se naučit se svým tělem pracovat jako s jakýmkoliv jiným nástrojem. 

Důležitým prvkem při nácviku běžecké techniky je celkové vnímání vlastního těla. Řada běžců má problémy propojit nervovou dráhu mozek-zbytek těla. Dovednost „poručit svému tělu v pohybu“ si totiž každý musí teprve osvojit a to delší spoluprací s vlastním tělem. 

Vynikající atleti jsou géniové tělesného vnímání. Hluboce si jsou vědomi toho, kde se nachází jejich tělo v prostoru a co je třeba změnit, aby se dostali z místa, kde jsou, na místo, kde být chtějí. Dokáží vnímat jednotlivé fáze běhu a průběh zapojování jednotlivých svalů ve správném pořadí.“ 

Jak se takové vnímání vlastního těla naučit? Zní to sice jako filosofická otázka, ale ve smyslu běžeckém existuje řada rad a tipů, které se vám mohou hodit: 

  • Nechte doma sluchátka. Sluchátka v uších vás okrádají o sledování rytmu kroků, kontrolování sporttesteru o plynulost pohybu. 
  • Vyražte běhat do parku (bez elektroniky), nalaďte se na zvuk nohou dopadajících na zem, poslouchejte okolí a dejte svému tělu množství zajímavých podnětů. Budete se cítit lépe a také budete předcházet zbytečným zraněním, neboť budete plně soustředění na svůj běh. 
  • Zlepšit vnímání vlastního těla pomůže i stále omílaná atletická abeceda.  Atletická abeceda se dá chodit v různých režimech a v mnoha kombinacích. Zkuste si například při klasickém skipinku nebo zakopávání kroužit rukama proti sobě. Není to zas tak jednoduché, že?
Líbí se vám článek? Sdílejte a inspirujte vaše okolí.

MOHLO BY SE VÁM TAKÉ LÍBIT

TECHNIKA, CO TO JE?

VÝPRODEJ SE SLEVOU AŽ 70% JE TADY!

BOJ PROTI BOLESTI KRČNÍ PÁTEŘE.

ZPOMALENÝ METABOLISMUS: STRAŠÁK PŘI HUBNUTÍ.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *