Počítání kalorií – nutnost nebo ztráta času?

Za poslední dobu jsem se až příliš často setkával s případy podvyživených žen, které jedly denně 1000 kcal a méně, k tomu trénovaly 3x týdně a častěji a stejně nehubly. Na druhé straně jsem se setkal s mnoha případy mužů, kteří si stěžovali, že nemůžou přibrat, a přitom jedli podobné množství jako ony (ne)hubnoucí ženy. To svědčí o tom, že většina lidí nemá páru kolik toho za den sní.

I přesto, že je vaše tělesná hmotnost závislá na poměru přijaté vůči vydané energie, a všichni to ví, zaznamenávání stravy vyžaduje disciplínu. Proto vznikají jednodušší finty a pravidla. Většinou stačí vynechat přílohy, sacharidy, tuky, maso, mléčné výrobky nebo rodinné komedie s Robinem Williamsem, jíst hlavně kvalitně, s rozumem a řídit se tím, co vám říká vaše tělo.

Řeknu vám jednu věc. Je to blbost. Nebo alespoň částečně.

Kdyby to bylo tak jednoduché, nebylo by na světě zilion obezních lidí, kteří předčasně umírají na infarkty, mají cukrovku, vysoký krevní tlak a svůj fógl viděli naposledy před deseti lety.

Samozřejmě se můžete bránit počítání kalorií a řídit se radami typu: „Abys přibral, musíš prostě žrát co se do tebe vejde“ nebo: „Stačí jíst čistě a kvalitně“, ale potom se nedivte, pokud většina z toho, co přiberete, bude tuk. Jedli jste prostě příliš hodně. Na druhou stranu, když budete jíst dietně, vynechávat přilohy apod., nejspíš sice zhubnete, ale taky riskujete, že ztratíte svalovou hmotu a nebudete mít energii na trénink a běžné aktivity, protože jíte příliš málo.

Co z toho plyne? Že přirozený instinkt, co se týče stravy, většinou nestojí za nic.

Studie vydaná časopisem The New England Journal of Medicine zkoumala rozdíly mezi skutečným a vykázaným energetickým příjmem u lidí, kteří byli údajně neschopni spalovat tuk. Výsledek ukázal, že jejich skutečný energetický příjem byl dvakrát větší, než ten, který zaznamenali. A když jíte dvakrát víc, než si myslíte, těžko budete něco spalovat.

Pokud jste někdy slyšeli výše zmiňované rady, pravděpodobně to bylo od lidí, kterým tyhle taktiky fungují. Ano, takoví lidé jsou. Neznamená to ale, že mezi ně patříte i vy. Tím spíš, pokud jste to už několikrát zkoušeli a nikdy to nevyšlo.

Souhlasím, že počítání kaloríí může být ze začátku otravné, zdlouhavé a taky nepřesné. Existuje několik nedostatků – od chyb v měření, přes zkreslené hodnoty kvůli odlišnému metabolismu různých potravin, po špatně uvedené nutriční údaje na obalech. Nakonec je to ale pořád ten nejpřesnější způsob kontroly množství přijaté stravy a po pár dnech, maximálně týdnech praxe, vám zabere 5–10 min. denně. Ztráta času, pokud vám fungují jednoduchá pravidla, jste zdraví a spokojení s tím, jak vypadáte. Malá časová investice v případě, že vás doktoři denně buzerují kvůli zdravotním problémům, vaše žena vám k 46. narozeninám koupila rakev nebo je na vaší formě závislý váš profesní úspěch.

Závěr

Neříkám, že by si měl každý člověk do konce života zaznamenávat všechno, co kdy snědl. Počítání kalorií není pro každého. Někteří lidé to ani nepotřebují. Existuje ale spousta těch, kterým může ohromně pomoct. Pokud ne denně, tak alespoň prvních pár dnů nebo týdnů, abyste získali představu o tom, jak na tom jste, a můžete se podle toho zařídit. Nakonec, v dnešní době není trendem vypadat normálně, být štíhlý a zdravý jako v 70. letech. Dnešní trend je být fitness model s formou kulturisty nebo vysekaná fitnesska s obří zadnicí. Pokud chcete dosáhnout podobné formy, budete potřebovat perfektní genetické předpoklady a stravovací instinkt, hromadu peněz na „doplňky stravy“ nebo poněkud exaktní přístup v dietě i tréninku. Ideálně pak kombinací všeho.

Pro koho je tedy počítání kalorií vhodné?

  • Pro závodníky v kulturistice a fitness, kterým může každý detail vyhrát soutěž.
  • Pro lidi, kteří mají zdravotní problémy způsobené nadváhou, obezitou nebo podvýživou.
  • Pro modelky, modely, herce, striptéry a další, pro které je vzhled důležitý kvůli jejich profesi.
  • Pro všechny, kteří mají dlouhodobě mizerné výsledky a jejich instinkt nestojí za nic.

Zdroje:

https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJM199212313272701#t=letters

Líbí se vám článek? Sdílejte a inspirujte vaše okolí.

MOHLO BY SE VÁM TAKÉ LÍBIT

OSVĚŽUJÍCÍ AVOKÁDOVO-OKURKOVÉ GAZPACHO.

COOKIES & CREAM ŠPALDOVÝ KOLÁČ.

CVIČENÍ VE FITNESS CENTRU PO ČTYŘICÍTCE? PROČ NE?!

5 TIPŮ JAK ZŮSTAT NA DOVOLENÉ FIT.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *