PODZIMNÍ JÓGA TIPY A VHODNÁ SESTAVA ASÁN.

Podzimní období je pro spoustu z nás špatně snášitelné, venku je zima, šero, prší a my se tak často dostáváme do pochmurné nálady, doprovázené leností a potřebou spánku. Věci musíme brát tak jak jsou a tyto dny si zpříjemnit. A tady pár tipů na toto období:

• Pravidelně cvičte jógu, nastavte si režim a choďte na pravidelné lekce. Pokud je venku hodně pochmurné počasí a nechce se vám vycházet z domu, zacvičte si alespoň doma. Při cvičení a jakémkoliv jiném sportu rozproudíme náš vnitřní oheň a vyplavujeme hormon serotonin, který má vliv na naši dobrou náladu.

• Udělejte si čas sami na sebe, odpočívejte, zajděte si na masáž, do wellness, dopřejte si dostatek spánku a meditujte. Meditace podpoří vaše proudění energie a zlepší psychický stav. Stačí si ráno sednout do zkříženého sedu a věnovat se jen svému dechu, nebo vyzkoušet různé dechové techniky a vnímat tak naše tělo a slunce v něm.

• Jezte prohřívající potraviny jako jsou brambory, rýže, chilli, zázvor a různé byliné čaje. Také nezapomňte na potraviny jako například kysané zelí, jablka, ořechy, česnek, luštěniny, které jsou přírodními antibiotiky a tak vás ochrání před nemocemi.

• V období podzimu máme zvýšenou Vátu, což je jedna ze tří dóš podle ajurvédské medicíny. Její zvýšení nás vysušuje a proto je důležité nezapomínat na pitný režím.

30 minutová sestava vhodná v podzimním období

Následující ásany jsou především uzemňující, zahřívací a uklidňující, takže jsou ideální pro ty, co mají zhoršenou Vátu a pro všechny co pociťují účinky podzimu a chladnějšího počasí.

1. Sestavu zahajte 5 opakováními  pozdravu slunci se zapojením udžájí dechu. Jazyk opřete o horní patro, stáhněte hlasivkovou štěrbinu a jemně rozezvučte dech. Dechem udžájí zvýšíte tělesnou teplotu a zapálíte váš vnitřní oheň. V následujících pozicích vydržte na pět dechů.


2. Utkatasana (pozice židle) – dodává energii, připomíná nám spojení se zemí.


3. Vrkšásana (pozice stromu) – upevńuje rovnováhu těla i mysli,  navozuje dojem klidu, vyrovnanosti a stálosti.


4. Virabhadrasana 2 (bojovník 2) – přináší pocit stability, odvahy a síly.


5. Utthita Paršvakonasana (pozice bočního úhlu) –  je uzemňující a energizující pozice.


6. Trikonasana (pozice trojuhelníku) – snižuje úzkost a nervozitu.


7. Džanu širšásána (předklod v sedu stranou pod úrovní kolene) – zlepšuje úkost, jemnou depresi, vhodná i při nespavosti., celkově zklidňuje nervovou soustavu.


8. Paščimotanasana (předklon v sedu) – proti úzkosti, depresi, zklidňuje mysl, harmonizuje Vátu, pomáhá při nespavosti a bolesti hlavy.


9. Sarvangasana (pozice svíčky) – zvyšuje metabolismus, má zklidňující účinky.


10. Halasana (pozice pluhu) – zvyšuje metabolismus, zklidňuje a regeneruje nervovou soustavu.


S pozdravem Marta…

Autor: Marta Crhová

Líbí se vám článek? Sdílejte a inspirujte vaše okolí.

MOHLO BY SE VÁM TAKÉ LÍBIT

BOJ PROTI BOLESTI KRČNÍ PÁTEŘE.

ZPOMALENÝ METABOLISMUS: STRAŠÁK PŘI HUBNUTÍ.

3 ZÁSADNÍ TECHNICKÉ CHYBY BĚŽCŮ.

BLACK FRIDAY

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *