Proč je dobré mít reflexivní sílu?

Reflexivní síla je síla, kterou jsme měli jako malé děti, když jsme běhali, skákali a dělali vlastně vše, na co jsme jen pomysleli. Tato síla je generována automatickou koaktivací svalů (synchronní mezisvalovou aktivitou). 

Uvedu jednoduchý příklad. Pokud jste někdy zakopli na chodníku a podařilo se vám tuto situaci ustát, vaše tělo využilo právě reflexivní sílu. Pokud se tak nestalo a naopak jste si něco „natáhli“, je to důkaz toho, že vaše tělo není schopno pracovat tak, jak by mělo. Práci svalů, jež jsou určeny na stabilitu těla, přebírají svaly jiné. Dalším příkladem je zvedání předmětů ze země. Taky vás po zvednutí „píchlo“ v zádech? Pokud ano, je načase s tím něco začít dělat!

Konkrétně je reflexivní síla to, co umožňuje, aby naše tělo bylo schopno pracovat ve svalové souhře tak, že stabilizační svaly spolu se svaly globálními (například svaly rotátorové manžety se svaly ramenními) jsou schopny spolupracovat a navzájem si pomoci při každodenních činnostech. Toto platí dvojnásob během tréninku.

Důležitost vestibulárního systému

Jen krátce se zmíním o vestibulární (rovnovážné) soustavě. Její význam je opravdu důležitý. Díky ní totiž držíme rovnováhu. Dominuje tedy při zajištění rovnováhy hlavy a těla v prostoru a dost možná se jedná o nejdůležitější smyslovou soustavu vůbec. Spolupracuje s ústrojím zrakovým a proprioceptivním. Propriocepce je schopnost nervového systému zaznamenat změny vznikající ve svalech a uvnitř těla pohybem a svalovou činností. Je nezbytná pro správnou koordinaci pohybu, svalový tonus, průběh některých reflexů, registraci změny polohy těla atd.

Několik zajímavostí o vestibulární soustavě

  • Rozvíjí se jako úplně první soustava.
  • Její stimulace pomáhá vývoji nervové soustavy dítěte.
  • Svaly v oblasti břicha a zad jsou na vestibulární soustavu napojeny obzvláště pevně, proto je jejich rozvoj a správná aktivita tak důležité.
  • K udržení zdravé vestibulární soustavy je pohyb nezbytný.

Dech a jeho význam v tréninku i životě

Ne nadarmo se říká, že dech nám dává život. Je totiž úplně první věcí, kterou novorozenec udělá, když se narodí. Nikdo nás to nemusí učit – dýcháme totiž reflexivně. Mnoho dospělých však dýchá špatně a primárně nevyužívá bránici (hlavní dýchací svaly oddělující dutinu hrudní od břišní). Naopak dýcháme povrchně a používáme svaly, které k tomuto procesu nejsou určeny.

Co z toho vyplývá? Nic dobrého! Denně děláme okolo 20 tisíc nádechů a výdechů. To je celkem velké číslo, že? A teď si představte, že takto špatně dýcháte i vy každý den, celý rok. Stále dokola zatěžujete ty špatné svaly. Především svaly v oblasti krku. Z této situace se nemůže vyklubat nic pozitivního – horní zkřížený syndrom, bolest krční páteře, hlavy a mnohé další problémy. Toto vše se pak přenáší do tréninkové jednotky, kde se jen násobí riziko zranění, například při provádění komplexních cviků, jako je mrtvý tah, dřep atp. U nich je stabilizace trupu bránicí velmi důležitá.

Jak získat reflexivní sílu zpět?

Konečně se dostáváme do fáze článku, ve které bych rád naznačil, jakou cestou se vydat, aby vše bylo nastaveno jak má. Nyní je načase převést teorii do praxe.

Postupná progrese až na vrchol vývoje

Jak začínat a jaké cviky volit? Tyto cviky je vhodné zařazovat například před tréninkem, během sérií nebo v průběhu dne.

  • začínejte dýcháním
  • pokračujte kýváním hlavou v různých pozicích a směrech
  • následuje přetáčení pomocí nohou/paží
  • pohupování
  • lezení dopředu/dozadu
  • vše zakončete chůzí

Na tyto ciky je samozřejmě vhodné navázat programy v podobě zatížené mobility nebo cvičení s kettlebellem či závěsným systémem.

Líbí se vám článek? Sdílejte a inspirujte vaše okolí.

MOHLO BY SE VÁM TAKÉ LÍBIT

TECHNIKA, CO TO JE?

VÝPRODEJ SE SLEVOU AŽ 70% JE TADY!

BOJ PROTI BOLESTI KRČNÍ PÁTEŘE.

ZPOMALENÝ METABOLISMUS: STRAŠÁK PŘI HUBNUTÍ.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *