Proč právě jóga?

Doba, ve které žijeme, pracovní nasazení spojené s častým stresem, snaha být lepší než ostatní a sedavý způsob života, jsou důvody, proč lidé inklinují k sportu, fyzickým aktivitám a v neposlední řadě i duševní hygieně a uvolnění mysli. Možná právě to je důvodem, proč u nás dnes není problém najít jógové studio, kde se odpoutáme od okolního světa, zastavíme tok myšlenek, zaměříme se na svůj dech, koordinaci pohybu a jednotlivých svalů.

Jóga je věda, experiment, cesta znovuobjevení svého zkutečného „já“.

Její základní technikou je ásana. Jestli jsme na cestě za sebepoznáním noví, je to nejlepší způsob, jak začít s její praktikováním. Až po osvojení ásany je vhodné začít s meditací a pranajámou (kontrola dechu).

Co vlastně znamená ásana? Je to póza, ve které by se měl člověk cítit pohodlně a stabilně. Mezi ásanou a cvičením je rozdíl.

Během cvičení se náš dech a tep zrychlí, zvýší se teplota těla a přísun kyslíku. Naopak když praktikujeme ásanu, zpomalí se náš metabolizmus a dech, poklesne teplota těla a spotřeba kyslíku. Ásana má pozitivní vliv na vnitřní orgány, žlázy a chemické reakce v nervovém systému. Proto je každý správný nádech a výdech velmi důležitý.

Praxí ásan v těle postupně odblokujeme pranu – životní energii. Ta je přítomná v každé naší buňce. Ztuhlé tělo zaplavené toxiny se začne uvolňovat a vyplavovat nadbytečné látky. Pózy, které pro nás dříve byly náročné, se najednou stanou jednoduššími. Začneme si více uvědomovat a poslouchat své tělo, které nemůže správně fungovat bez mysli, a naopak. Jsou to vzájemně propojené jednotky. Při pravidelné praxi se integrují a sehrají.

Dynamické ásany, vhodnější pro začátečníky, zvyšují flexibilitu, tónují svalstvo a klouby, zlepšují cirkulaci a posilňují plíce. Naše tělo se zbavuje nečistot, čímž se zlepší imunita. Trávení se stane pravidelnějším, protože se sníží stres v těle, naše vnitřní orgány se promasírují a dostanou více kyslíku. Může se také stát, že postřehneme úbytek na váze. Začneme si více uvědomovat, co naše tělo potřebuje pro správné fungování, a mysl nebude potřebovat odbourat pozornost jídlem.

Statické ásany, vhodnější pro pokročilejší, mají silnější vliv na pranickou energii a duševní zdraví. Uklidňují mysl a jsou přípravou na pokročilejší praxi. Cílem ásan je zharmonizovat naše bytí – fyzické, psychické, duchovní a emoční. Výsledku dosáhneme, když akceptujeme myšlenky a pocity, které do naší mysli zavítají, a nebudeme s nimi bojovat.

Důležitá je pravidelnost praxe. To neznamená, že musíme v jogovém studiu strávit každý den. Při nedostatku času postačí třeba i pět pozdravů slunci nebo pět minut tiše sedět se zavřenýma očima. Pozitivní výsledek se určitě dostaví.

Hlavně si cestu po sebeobjevování těla a mysli užijte. 

Líbí se vám článek? Sdílejte a inspirujte vaše okolí.

MOHLO BY SE VÁM TAKÉ LÍBIT

TECHNIKA, CO TO JE?

BOJ PROTI BOLESTI KRČNÍ PÁTEŘE.

3 ZÁSADNÍ TECHNICKÉ CHYBY BĚŽCŮ.

BLACK FRIDAY

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *