Rozhovor s Martinem Navrátilem

Osobní a kondiční trenér zaměřující se na trénink, pohyb dle vrozené lidské motoriky, kterou řídí CNS (Centrální Nervová Soustava) na základě pohybové idey (myšlenky). Od dětství aktivní a sportovně založený. Od roku 1995 člen Klubu plaveckých sportů Ostrava. Po ukončení plavecké kariéry jsem se v roce 2002 začal věnovat klasickému posilování a později soutěžní kulturistice v roli závodníka, ale také úspěšného trenéra. V průběhu let jsem prohluboval své znalosti v oblasti tréninku jak silového, tak funkčního na různých certifikovaných školeních vedených skutečnými profesionály. Zlomový byl rok 2017, kdy jsem na školení “Vývojová kineziologie ve fitness” poznal Václava Rázla, pod jehož vedením začalo vzdělávání a zdokonalování se v tomto směru. Bežné cíle klientů jako redukce tuku, nabírání svalové hmoty, zlepšení kondice nebo příprava sportovců jsou samozřejmostí.

www.trenernavratil.cz

1. Ahoj Martine, jak dlouho se aktivně věnuješ sportu?

Pokud nepočítám první 4 roky svého života, tak jsem byl hodně aktivní dítě a v té době to bylo klasické blbnutí s kamarády na dvorku, což se v dnešní době bohužel nevidí. Ale aktivně se sportu věnuji asi od 9 let.

2. Vzpomeneš si, který sport byl tím prvním?

Bylo to závodní plavání, kterému jsem se věnoval od 3 do 9 třídy základní školy.

3. Co tě ke sportu přivedlo?

Ke sportu mě přivedli určitě rodiče, kteří mě přihlásili do plavecké přípravky na základě toho, že jsem se bál vody, lépe řečeno hluboké vody, kde jsem nedosáhl na dno.

4. Co považuješ za vrchol své kariéry?

To je záludná otázka, protože v každém sportu, kterému jsem se věnoval samozřejmě nějaký vrchol byl, ale věřím, že vrchol kariéry teprve přijde. Jsem cílevědomý a mám své plány.

5. Jak to máš se sportem v současné době? Sportuješ, cvičíš?

Momentálně se věnuji snad všem sportům, kterým jsem se v minulosti věnoval a přidávám další. Někteří čtenáři si možná řeknou „není lepší dělat jeden sport a pořádně?“ Pokud jste vrcholový sportovec, tak zcela určitě ano, ale já jsem osobní trenér a chci být všestranný, chci zkoušet nové sporty a hledat nové koníčky. Takže mohu říci, že se naplno věnuji pohybu.

6. Jak jsi se dostal ke trénování?

Vzhledem k tomu, že jsem po ukončení základní školy ukončil i svou plaveckou kariéru, tak jsem začal hledat něco nového, něco čemu bych se mohl věnovat a kamarád mě přivedl k posilování. Od 16 let tedy cvičím a postupem času mi přicházeli do života noví lidé, kteří mě vždy nějakým způsobem inspirovali. A já se postupně začal zajímat o trénink i stravu více a více do hloubky, až jsem dospěl k tomu, že bych chtěl své zkušenosti předávat dál.

7. Jakým způsobem se dále vzděláváš ve své profesi?

Forem vzdělání je určitě více. Čtu knihy, články na internetu, ale nejvíce mi vyhovují školení. Přemýšlel jsem také nad studiem Vysoké školy se sportovním zaměřením, ale vyhodnotil jsem to jako ztrátu času, protože ve škole se musíte učit dle osnov a já si vybírám jen ta školení, která mi dávají smysl.

8. Je nějaká konkrétní problematika, na kterou se specializuješ?

Jak už jsem psal, chci být všestranný a tak mi nejvíce vyhovuje, když je práce pestrá a mám klienty, kteří mají různé cíle, od klasického nabírání svalů, redukce tělesné hmotnosti, přes kondiční přípravu sportovců až po „zdravotní“ cvičení. Specializuji se hlavně na trénink založený na principech vývojové kineziologie.

9. Dokážeš si představit , že by tvým povoláním bylo momentálně něco jiného?

Upřímně si to představit asi dokážu, ale stále by se to muselo týkat pohybu a sportu. S trénováním ale určitě jen tak neskončím. Bude trvat roky, než mé zkušenosti a vzdělání budou na takové úrovni, že o sobě budu moci prohlásit, jsem odborník a vynikající trenér. Navíc mě vzdělávání v oboru strašně baví a jak se říká „člověk se učí celý život“.

10. Jak dlouho už trénuješ?

Základní trenérskou licenci mám od roku 2011 a hned jsem se trénování věnoval, ale při jiné práci. Čistě trénování se věnuji od roku 2015.

11. Čeho bys chtěl ve své trenérské kariéře dosáhnout?

To si zatím nechám pro sebe. Každý má nějaké své tajemství.

12. Můžeš nám více přiblížit tvůj projekt IM TRAINING?

IM Training je projekt, který jsem si vymyslel na základě mé specializace. Je to vlastně trénink založený na principech vývojové kineziologie, kde v sobě myšlenkou na pohyb objevuji vrozené svalové souhry, které jsou bohužel v průběhu života přepsány “špatnými” pohybovými vzory. Při aktivování těchto vrozených hybných programů neovlivňuji jednotlivé části těla, ale dávám mému mozku (IDEU) informaci k pohybu a ten úplně automaticky nastaví tělo do ideální pozice při které je vždy napřímená páteř. Což je v tomto tréninku a hlavně pro naše zdraví naprosto zásadní.

13. Kolik máš celkem klientů?

To přesně nevím, ale se svými klienty mám dlouhodobou spolupráci a všichni chodí v určité pravidelnosti, tím pádem bude číslo nízké, ale odhadem mezi 20 – 25.

14. Kolik času strávíš trénováním?

Průměrně bych řekl 8 hodin denně. 

15. Máš nějakou věkovou hranici pro nové klienty?

Hranici určitě nemám, dokážu se věnovat malým dětem, se kterými se rozvíjejí základní pohybové dovednosti i starším lidem, kteří mají většinou zdravotní problémy a vzhledem k mé specializaci jsou to hlavně lidé, kteří mají problémy s páteří.

16. Trénuješ s klienty pouze v prostorách fitness centra, nebo do jejich plánů zapojuješ i nějaké outdoorové aktivity?

Většinu času trávím ve fitness centru, ale když počasí dovolí, tak se snažím klienty vytáhnout ven. Mám své vlastní vybavení a tak není problém vyrazit kamkoliv do přírody, kde dokážu uchytit vybavení jako TRX nebo Gun-Ex. V mém okolí využívám atletický stadion, běžecký okruh v lese nebo třeba lyžařskou sjezdovku. A výlety do hor jsou úplná paráda!

17. Jakým ideálním způsobem se na tebe potenciální klienti mohou obrátit?

Nejčastěji je to telefonicky na něčí doporučení. Ale samozřejmě mám sociální sítě (Facebook a Instagram), nebo mě mohou oslovit ve fitku, kde trávím většinu svého času. Veškeré kontakty jsou na mých webových stránkách www.trenernavratil.cz  

18. Čemu se rád věnuješ ve volném čase?

Volného času vážně moc není, jsem často na cestách za informacemi a vážně většinu svého času věnuji mému koníčku, kterému většina lidí říká práce, ale nejlepší je vyrazit do hor s přáteli. Takže ve volném čase se vážně snažím věnovat přátelům a pohybu. Samozřejmě jsou víkendy, kdy si chci odpočinout a pustím si film, ke kterému si nachystám dobré jídlo.

Líbí se vám článek? Sdílejte a inspirujte vaše okolí.

MOHLO BY SE VÁM TAKÉ LÍBIT

CVIČENÍ VE FITNESS CENTRU PO ČTYŘICÍTCE? PROČ NE?!

5 TIPŮ JAK ZŮSTAT NA DOVOLENÉ FIT.

JEDINEČNÝ KOMPLET CHEAT MEAL!

Jak začít se zdravým životním stylem / jak začít cvičit

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *