Směr svalového tahu (idea pohybu)

Jen náš mozek dokáže spustit dokonalé, vrozené svalové souhry a tím nastavit tělo do ideální pozice. Protože správná myšlenka, idea je informací pro náš mozek, který aktivuje vrozené motorické souhry. 

Cvičení dle vrozených svalových souher se samozřejmě musí také trénovat, protože tyto souhry jsou bohužel většinu života přepisovány “špatnými”, náhradními pohybovými vzory.

Přítahy spodní kladky v sedě (veslo)

U klasické “Fitness” techniky jde o co nejizolovanější procvičení zádových svalů přitažením kladky k tělu, zatažením ramen dozadu a stažením lopatek k sobě. Zádové svaly jsou určitě výborně procvičeny, ale co se děje se zbytkem těla?

Zádové svaly zatáhnou směrem k páteří, ve které se zákonitě zvýší komprese, tlak na meziobratlové ploténky, vystrčí se hrudník, naběhne už tak velmi přetěžovaný trapézový sval a tělo jako celek je velmi nestabilní.

Při technice s ideou pohybu „nejde“ kladka k tělu, ale tělo se přitahuje směrem ke kladce. Tělo se samozřejmě nepohybuje v prostoru kupředu, ale tuto informaci dostane náš mozek díky idey (myšlenky na pohyb vpřed). Jen náš mozek dokáže spustit dokonalé vrozené svalové souhry a tím nastavit tělo do ideální pozice. 

A co se tedy děje s tělem v tomto případě? 

Nastaví se křížová kost od které se napřímí páteř, prostor pro meziobratlové ploténky se svalovou aktivitou rozšiřuje, aktivují se zádové i břišní svalové řetězce a svaly zatáhnou směrem od páteře k pažím. Dolní končetiny samy získají lepší oporu a tělo mnohem lepší stabilitu. Tělo pracuje jako celek, nedochází k přetěžování pohybového aparátu, mnohem lépe funguje bránice a tím pádem se nám lépe dýchá.

Závěrem:

Pokud nejste kulturista, kterému jde primárně o rozvoj svalové hmoty zad, tak vidím mnohem více benefitů v tréninku na základě pohybové idey.

Cvičení dle vrozených svalových souher se samozřejmě musí také trénovat, protože tyto souhry jsou bohužel většinu života přepisovány “špatnými”, náhradními pohybovými vzory.

Autor: Martin Navrátil

Líbí se vám článek? Sdílejte a inspirujte vaše okolí.

MOHLO BY SE VÁM TAKÉ LÍBIT

3 ZÁSADNÍ TECHNICKÉ CHYBY BĚŽCŮ.

BLACK FRIDAY

BOLEST BEDERNÍ PÁTEŘE PŘI BĚHU A HLUBOKÝ STABILIZAČNÍ SYSTÉM.

PODZIMNÍ JÓGA TIPY A VHODNÁ SESTAVA ASÁN.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *