Tajemství správné běžecké techniky? S lepší verzí techniky déle zdravý vydržíš

Každý jsme individualita, máme své slabé i silné stránky, pohybujeme se trochu jinak a podle toho se musí nahlížet i na běžeckou techniku. Neexistuje univerzální způsob běhu, každý z nás má díky jedinečnému uspořádání těla svůj vlastní. Závisí třeba na délce trupu v poměru k nohám, tvaru chodidel, uspořádání kostí, komunikaci mezi mozkem a centrálním nervovým systémem a spoustě dalších faktorů. 

Existují vrozené důvody, proč běžíte tak, jak běžíte, a do určité míry byste se ani neměli snažit je měnit. I elitní běžci na světové úrovni mají odlišné běžecké styly. Jeden běží přes patu, další přes přední část chodidla. Jeden se u toho víc naklání, druhý méně. Pokud budeme brát světovou elitu, tj. 10 nejlepších, tak bude jejich technika vesměs stejná, pravděpodobně zde nenajdete nikoho, kdo by běžel přes patu. U ostatních světových běžců, kteří nejsou v top 10, ale předvádí takové výkony, o kterých by se mohlo snít i některým naším předním českým vytrvalcům, se mohou běžecké styly lišit.

Jedno je, ale jisté – jádro techniky a vzorce zapojení svalů při běhu jsou stejné. To je to, co můžeme na naší technice změnit nebo se naučit. Asi každý uzná, že silnější a pružnější tělo vám umožní pohyb s použitím lepší verze techniky běhu. Vzhledem k tomu, že naše tělo je k běhu biomechanicky uzpůsobeno, budou existovat i určité pohyby, které naší techniku budou dělat více nebo méně efektivní. Když dokročím nohou nataženou budu víc brzdit, než když ji budu mít pokrčenou, že ano? Věřím, že souhlasíte.

Dalším významným faktorem, který se v dnešní době na technice projevuje, je množství zažitých stereotypů – dlouho stojím, dlouho sedím, dělám něco jen na jednu stranu nebo nosím nevhodnou obuv. Vše se samozřejmě projeví i v běhu. Tyto stereotypy běhu škodí a tělo poškozují. To, že sedím celý den v práci, se prostě na mém pohybu musí projevit. Něco se zkrátí, něco někde ochabne a tělo při běhu nebude fungovat optimálně.

Než tedy vyběhnete, zkuste se nejdříve hezky narovnat, vytáhnout hlavu vzhůru, ramena dolů, dívejte se dopředu, hezky skládejte a točte nohama, jako když jedete na koloběžce nebo na kole.  Pokud se vám podaří do tréninku zařadit i posilování, především hýždí a trupu, bude vaše technika výrazně lepší než předtím.

Líbí se vám článek? Sdílejte a inspirujte vaše okolí.

MOHLO BY SE VÁM TAKÉ LÍBIT

SILNÉ HAMSTRINGY, KTERÉ ZACHRÁNÍ VÁŠ BĚH.

BOLEST KYČELNÍCH KLOUBŮ A NESTABILITA PÁNVE PŘI BĚHU.

JAK NA PEVNÉ BŘICHO A ŠTÍHLÝ PAS?

CVIČENÍ VE FITNESS CENTRU PO ČTYŘICÍTCE? PROČ NE?!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *