TECHNIKA, CO TO JE?

Většina z nás četla na internetu, jak má vypadat technika běhu, a co dělat proto, aby dosáhla požadované úrovně. Ale co to vlastně ta technika je? Pokud použijeme učebnicovou definici, tak Dovalil a kol. (2009) definují techniku jako způsob řešení pohybového úkolu v souladu s pravidly příslušného sportu, biomechanickými zákonitostmi a pohybovými možnostmi sportovce.

Celkem dlouhá a obecná definice, která pokrývá celé sportovní odvětví. Ale i pro běh si můžeme něco vytáhnout.  Zaměříme se především na použitou definici biomechanických zákonitostí a pohybových možností sportovce.  Technika běhu je určitý biomechanický ideál, jak nejefektivněji běžet. Efektivitu si představme jako poměr mezi rychlostí a energetickou náročností.  Tento ideál si každý musí přizpůsobit svým možnostem. Jinak řečeno, každý jsme individuální a zvládnutí dokonalé techniky u jednoho nemusí vypadat naprosto stejně jako u druhého.  Individuální zvládnutí techniky se nazývá styl. 

Pro praktický příklad si vezmeme frekvenci běžeckého kroku. Pokud by běžec měřil 210 cm, nebude jeho ideální frekvence kroku stejná jako u běžce, který měří 150 cm.

Je dobré si uvědomit, že tzv. ideálu je téměř nemožné dosáhnout, ale je podstatné se soustředit na tzv. uzlové body techniky. Uzlové body jsou základní rysy techniky, a které to jsou? I na tomto se rozhodně neshodne úplně přesně odborná literatura a už vůbec ne populárně naučná literatura.  Pro co největší zjednodušení jsem je vybral klíčové uzlové body techniky:  

 • dokrok na přední část chodidla
 • protlačení pánve vpřed při odraze
 • složení odrazové končetiny po odraze
 • nízká vertikální oscilace (skákání při běhu) 
 • dostatečná práce švihové nohy (vzhledem k rychlosti) 
 • trup bez rotace, předklonu, záklonu 
 • hlava v prodloužení páteře 

Ještě jednou připomínám, že výše zmíněné uzlové body nemusí 100% souhlasit s každou literaturou, ale my se na tyto uzlové body zaměřujeme a přijdou nám jako prioritní. Dále je také důležité si rozdělit běžecký cyklus. Tzn. na jaké fáze rozdělit pohyb jedné dolní končetiny během běhu: 

 1. odraz 
 2. doznění odrazu
 3. složení končetiny
 4. přenos končetiny
 5. příprava na dokrok 

A jak zlepšit svojí běžeckou techniku? Co třeba vyzkoušet kurz běžecké techniky na adrese www.bezeckainteligence.cz, kde najdete spoustu zajímavých výukových videí, jak zlepšit běžeckou techniku.

Už jste četli článek a rozhovor na isport.cz o našem trenéru do kapsy – bezeckainteligence.cz? Pokud ne, vrhněte se na něj, ať se dozvíte další informace o běžecké technice.

Zveřejnil(a) umimbehat.cz dne Středa 18. prosince 2019

Autor: Radim Kůta


Líbí se vám článek? Sdílejte a inspirujte vaše okolí.

MOHLO BY SE VÁM TAKÉ LÍBIT

VÝPRODEJ SE SLEVOU AŽ 70% JE TADY!

BOJ PROTI BOLESTI KRČNÍ PÁTEŘE.

ZPOMALENÝ METABOLISMUS: STRAŠÁK PŘI HUBNUTÍ.

3 ZÁSADNÍ TECHNICKÉ CHYBY BĚŽCŮ.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *