Text neck syndrom – současný fenomén

Bolesti krku trápí odhadem 9 z 10 lidí. Pokud patříte mezi ty, kteří právě řeší ztuhlé svaly či bolesti hlavy, pak určitě investujte pár minut do přečtení tohoto článku věnujícímu se nastupujícímu fenoménu – syndromu mobilního telefonu (Text neck syndrom). Nejedna studie prokázala úzkou souvislost mezi dlouhodobě špatnou pozicí krční páteře během používání mobilního telefonu.

Když se porozhlédnete během čekání na autobus nebo ve škole na přednášce kolem sebe, určitě si povšimnete velkého počtu lidí, kteří sledují svůj mobilní telefon či si píší poznámky na notebooku. Na tom není nic neobvyklého, děláme to přece všichni. Co už tak obvyklé není, je fakt, že při těchto činnostech dochází k přetěžování krční páteře a přilehlých oblastí.

Schválně sledujte své kamarády, kolegy, náhodné kolemjdoucí, v jaké poloze mají hlavu při používání svých mobilů, tabletů, notebooků a jiných zařízení. Vsadím se s vámi, že nebude problém najít někoho, kdo má hlavu v tzv. předsunutém držení, laicky a jednoduše řečeno má krk natažený dopředu a dolů. Jestli budete chtít jít ještě o něco dále, zeptejte se kamaráda, zda ho někdy bolí hlava, krk, hrudní páteř, nebo dokonce i ruce a konečky prstů. Odpověď bude s největší pravděpodobností kladná. Zamyslete se i sami nad sebou, zda trpíte bolestmi hlavy, krční páteře. Pokud ano, pokračujte ve čtení, pokud ne, patříte mezi šťastnou menšinu – ve čtení však nepřestávejte, článek bude i pro vás.

Horní zkřížený syndrom v kontextu bolestí krční páteře a hlavy

O horním zkříženém syndromu toho bylo napsáno v posledních letech opravdu hodně. Pokusím se tedy být co nejstručnější a vše shrnout do několika vět. Horní zkřížený syndrom (HZS) často vzniká v důsledku chabého držení těla. Toto držení těla je takové, kdy v našem konkrétním případě vystavujeme krční páteř nadměrnému napětí po delší dobu. To je leh, spánek, pracovní pozice se zkroucením hlavy na jednu stranu. Avšak nejčastější chybou způsobující bolest krční páteře je sed (stoj) s vysunutou hlavou dopředu nebo v předklonu hlavy a kru. Vzpomínáte na funkce krční páteře, které jsem uváděl na začátku článku, a s nimi spojený pohled na telefon či notebook? Právě tam jsem upozorňoval, že přílišné předklonění vytváří tlak na meziobratlové ploténky. 

U HZS jde především o svalovou nerovnováhu na přední a zadní straně krku, oblasti ramen a horní části zad. Svaly na přední a zadní straně se navzájem přetahují, a jak už to tak bývá, ten nejsilnější vyhrává. To je sice fajn, ale ne pro nás. Většinou totiž vyhrají ty svaly, které jsou nejvíc napjaté (přetížené) a do akce nepustí ty, jež bychom zapojit potřebovali. Tak vzniká nerovnováha zapříčiňující tento koloběh problémů. U klientů často nacházím na povrchových dobře hmatatelných svalech zkrácení, naopak hypertonus (ztuhnutí) u svalů uložených hlouběji, například u svalů rombických mnohdy nacházím spoušťové body.

Tlak působící na naši krční páteř při různých pohledech na mobilní telefon či jiná zařízení

Lidská hlava váží přibližně 5 kilogramů. Pokud je krk ohnutý směrem dopředu a dolů, váha působící na krční páteř začíná růst. V úhlu 15 stupňů se váha zvýší na přibližně 12 kg. Pod úhlem 30 stupňů už je to 18 kg. Ve 45 stupních dokonce 22 kg a při 60 stupních nezanedbatelných 27 kg. S dalším předkláněním váha samozřejmě ještě vzrůstá. Pokud jste v této pozici soustavně každý den, měsíc, rok – máte zaděláno na slušné problémy v tomto úseku páteře. A nemůžete se divit, že je váš krk ve stavu naprostého napětí a bolestivosti.

Závěrem dodávám:

Text neck syndrom je současný problém celosvětové populace způsobený především nadužíváním různých „chytrých zařízení“ v kombinaci s minimem kompenzačních pohybů. Pokud chcete i nadále používat smartphony, začněte uvažovat také smart nad Vaším držením těla. V opačném případě se dočkáte nemilých komplikací a strávíte mnoho času návštěvami lékařů a jiných odborníků.

Líbí se vám článek? Sdílejte a inspirujte vaše okolí.

MOHLO BY SE VÁM TAKÉ LÍBIT

SILNÉ HAMSTRINGY, KTERÉ ZACHRÁNÍ VÁŠ BĚH.

BOLEST KYČELNÍCH KLOUBŮ A NESTABILITA PÁNVE PŘI BĚHU.

COOKIES & CREAM ŠPALDOVÝ KOLÁČ.

CVIČENÍ VE FITNESS CENTRU PO ČTYŘICÍTCE? PROČ NE?!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *