Trénink břišních svalů

Asi všichni znáte klasické zkracovačky i variantu se zvednutýma nohama. Každý z nás už tento cvik někdy cvičil. Jaký byl důvod pro zařazení tohoto cviku do vašeho tréninku? Pevné a pěkné prorýsované břicho? Myslím si, že ve většině případů to tak je. Tímto cvikem se každý snaží posílit přímý břišní sval a doladit svůj six-pack, který je přece náramně estetický. Ale co se týče funkčnosti?

Ještě si vzpomeňte, jak se při tomto cvičení cítíte? 

Ano, břišní sval bolí a máme dobrý pocit, protože budeme mít břicho jako skálu. Je to pro nás ale vhodný cvik?

Páteř zažívá krušné chvíle. U jedinců, kteří vlastně ani neprocvičují břišní sval, ale rukama tahají hlavu směrem ke kolenům dostává zabrat hlavně krční a bederní páteř.

Břišní svaly zatáhnou směrem dolů k pánvi a dostaví se vypnutí hlubokých extenzorů zad, nohy nám ztěžknou, visí jen na flexorech a tělo je celkově velmi nestabilní.

Jak se nám při cvičení dýchá? 

Špatně! Protože jsme naučeni vydechnout při každé kontrakci, při každém opakování. Naše bránice má velmi omezenou funkčnost!

Co varianta, kde tělo pracuje jako celek?

Pomyslíme na nákrok rukama a přes malíkovou stranu „sáhneme“ na strop. Tím dáme mozku signál k pohybu a hrudník se nám přilepí k zemi. Břišní svaly zatáhnou nahoru k opřenému hrudníku, máme krásně opřené záhlaví, uvolněnou krční páteř, hluboké extenzory zad napřimují páteř, mezižeberní prostory, stejně jako prostory mezi obratli se rozšiřují, dýchání je zcela uvolněné, tělo je stabilní a silné.

V této pozici chvíli vydržte a zkuste si hrát s vlastním tělem, pomocí silnějšího nákroku. Stále nakračujete přes obě ruce ke stropu, ale jednou rukou přece jen nakročte trošku intenzivněji a schválně jestli svalové řetězce zareagují. Bude se něco dít s nohama? Správně by mělo. Tělo je přeci jeden celek.

Z hlediska funkčnosti celého pohybového aparátu, zlepšení koordinace břišních a zádových svalů a prevence předcházení bolesti zad je varianta tréninku číslo dvě určitě vhodnější.

Autor: Martin Navrátil

Líbí se vám článek? Sdílejte a inspirujte vaše okolí.

MOHLO BY SE VÁM TAKÉ LÍBIT

SILNÉ HAMSTRINGY, KTERÉ ZACHRÁNÍ VÁŠ BĚH.

BOLEST KYČELNÍCH KLOUBŮ A NESTABILITA PÁNVE PŘI BĚHU.

JAK NA PEVNÉ BŘICHO A ŠTÍHLÝ PAS?

CVIČENÍ VE FITNESS CENTRU PO ČTYŘICÍTCE? PROČ NE?!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *