Velký průšvih – tlumíme, tlumíme a neběžíme

Do našich dlaní a chodidel ústí velké množství smyslových senzorů. Při pohybu a při každém došlapu potřebuje lidský nervový systém vnímat intenzitu nárazu a pevný kontakt s podložkou. Při neustálém nošení bot, nebo dokonce bot s výrazně tlumenou podrážkou, tyto senzory netrénujeme a zhoršujeme jejich funkci. Představte si jaké by to bylo, kdybychom neustále nosili rukavice. Smyslové senzory nacházející se v chodidlech jsou přímo spojeny se segmenty L4-S1 naší páteře. Oslabením těchto senzorů se zhoršuje naše motorická činnost a tím pádem i rozvoj našeho vnímání. 

Vynikající atleti jsou géniové tělesného vnímání. Jsou si vědomi kde se nachází jejich tělo v prostoru a co je třeba změnit, aby se dostali z jedoho místa na druhé. Dokáží vnímat jednotlivé fáze běhu a průběh zapojování jednotlivých svalů ve správném pořadí.  Čím lepší máme kontakt se zemí, tím větší pocit stability naše tělo dostává a pouští do končetin větší sílu. Při každém došlapu potřebuje lidský nervový systém vnímat určitou intenzitu nárazu a pevný kontakt s podložkou. V botách s odpruženou podrážkou tento kontakt chybí!

Jakýkoliv nový typ tlumení jako gely, vzduchové bubliny nebo revoluční novinka boty s pružinami na patách, jsou marketinkovým tahem a pro výrobce těchto revolučních bot znamenají náskok na trhu. Takové boty ale ze zdravé nohy dělají nohu slabou a špatně fungující. Teď si možná říkáte, jakou obuv tedy zvolit. Z mých vlastních zkušeností mohu doporučit takové boty, které nemají příliš velkou podrážku a jsou pružné. Pružné boty neznamenají to, že vás samy katapultují do stratosféry, ale že jdou jednoduše ohnout a vrací se zpět do své původní podoby. Především vám bota musí být příjemná na noze. Doporučuji se několikrát proběhnout po prodejně a zjistit, jestli mě někde něco netlačí. Osobně si myslím, že je lepší boty střídat. Klidně mít boty jak na objem (mohou být o něco komfortnější), tak závodní, které bývají velmi ploché a tenké. Zde zase záleží i na tom, na jakou trať a pro jaký účel boty volíte. 

Závěrem bych chtěl říci, že existují dva extrémy. Jedním jsou boty vysoce tlumené, tím druhým bosoběh, běh na boso, barefoot atd. Tento přístup se nese v duchu afrických keňských běžců, kteří brázdí stezky po celé zemi na boso. Je nutno říci, že tito běžci s tím začali v dětství a noha se jim funkčně připravovala jejich vývojem a postupným zatěžováním od mala. Střelci, kteří si četli v časopise o benefitech běhání na boso a rozhodnou se tímto stylem běžet desítku, si koledují o záněty achilovek a další problémy s chodidly. Nicméně, běhání na boso je skvělé, ale musí být postupné a adekvátní k vaší kondiční připravenosti. O běhu na boso byste měli uvažovat jako o tréninkovém prostředku, nikoli jako o zázraku.

Líbí se vám článek? Sdílejte a inspirujte vaše okolí.

MOHLO BY SE VÁM TAKÉ LÍBIT

3 ZÁSADNÍ TECHNICKÉ CHYBY BĚŽCŮ.

BLACK FRIDAY

BOLEST BEDERNÍ PÁTEŘE PŘI BĚHU A HLUBOKÝ STABILIZAČNÍ SYSTÉM.

PODZIMNÍ JÓGA TIPY A VHODNÁ SESTAVA ASÁN.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *