Velmi významná vlastnost, která ovlivňuje váš běh

Je to naše LENOST! Možná to někoho z vás překvapí, ale je tomu tak.
Od malička procházíme pohybovým vývojem od plazení, chůzi až po běh. Pravděpodobně toužíme prozkoumat toho co nejvíce a dostat se co nejdál.

Možná to zažíváte i někteří z vás, chci uběhnout deset kiláků, co nejrychleji, chci pokořit maraton.

Proč to říkám. Ze začátku nám pomáhá náš přirozený vývoj, který zapříčiňuje to, že se nejen vyvíjíme, ale začínáme také více šetřit energii (například se přirozeně napřimujeme). Jen si představte, kdybyste teď měli odplazit pět kiláků. Nejspíš by to nebylo ono.

Naše lenost nám dává potřebu minimalizovat metabolické nároky a energetické potřeby pro pohyb. Naše těla jsou líná, neradi vynakládají více energie na pohyb, než je potřeba.

Ale, co když už jsme dokončili náš přirozený vývoj? Dospěli jsme a příroda nám nepomáhá, jako na začátku, co teď?

Zamyslete se prosím a dovolte si úvahu: naše těla zatěžují denně různé stereotypy, které se promítají do běhu. Když celý den například sedíte, projeví se to i v běhu.  Běh se totiž neodehrává v sedě, proto potřebujeme dělat pohyby, které nás trénují ve vzpřímené poloze a k tomu, ještě na jedné noze.

Bohužel většina stereotypů škodí našemu tělu a berou nám při běhu natolik drahocennou energii.

Faktem je, že optimální běžeckou technikou se dá spousty energie ušetřit. Existují studie, které toto potvrzují. Teď si položte otázku potřebuji běžeckou techniku? Často mě vyhledávají běžci, které trápí zranění nebo nějaký druh nepohodlí, při běhu. Vesměs se vždy jedná o problém, který má původ ve stereotypech, kterých se běžci denně dopouštějí.

Nejspíš vás teď napadá otázka: Co s tím?

My vždy říkáme, začněte od začátku. Pozorováním mnoha běžců ať už rekreačních nebo profesionálních, jsem měl možnost vidět téměř totožné stereotypy, které se v běhu běžci dopouští. Vždy se jednalo o chybu v nějakém základu. Ať už to bylo postavení hlavy, těla, rukou, časování… To mě dovedlo k myšlence sjednotit dosavadní poznatky, systematicky je uspořádat a pracovat s nimi na našich trénincích a v běžeckých analýzách.

Pevně věřím, že pokud začnete budovat kvalitní základy, hodně v budoucnu získáte. Vytvoříte si tělo pro běh, které bude běhat daleko s nižší potřebou energie než předtím.

Myslíte, že to nebude fungovat? Vyzkoušejte nemáte, co ztratit…. Více o projektu na stránkách www.umimbehat.cz

Autor: Radim Kůta

Líbí se vám článek? Sdílejte a inspirujte vaše okolí.

MOHLO BY SE VÁM TAKÉ LÍBIT

3 ZÁSADNÍ TECHNICKÉ CHYBY BĚŽCŮ.

BLACK FRIDAY

BOLEST BEDERNÍ PÁTEŘE PŘI BĚHU A HLUBOKÝ STABILIZAČNÍ SYSTÉM.

PODZIMNÍ JÓGA TIPY A VHODNÁ SESTAVA ASÁN.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *