Výhody jógy pro sportovce

Pravidelným sportováním a posilováním zatěžujeme vždy jen určitou skupinu svalů.  Tělo tak můžeme po čase dostat do nerovnováhy a některé svaly a klouby se mohou přetížit. Projevem je ztuhnutí a bolest některých částí těla. Nedostatky, které nezaregistrujeme v posilovně nebo sportu, můžeme odhalit cvičením jógy. 

Začleněním jógy do tréninkového procesu porozumíme lépe našemu tělu. Pomůže nám vybudovat silnější a funkčnější tělo. Zlepší se celková flexibilita, stabilita a síla. Z těchto důvodů profesionální sportovci využívají jógu k zlepšení svého výkonu.

Rozvoj síly

Při procvičování asán pracujeme s vlastní váhou těla. Posílíme svaly, které jsou intenzivně zapojovány při sportu, a zároveň výrazně zapracujeme na svalech, které jsou využívány méně nebo vůbec. Důležité je zapojení svalů středního těla, které vede k celkovému posílení a lepší stabilitě.

Zlepšení flexibility

Jóga nás přivede za hranice klasického strečinku. Tělo procvičíme všestraněji,  zaměříme se na širší škálu svalů a kloubů. Lepší flexibilitou zvýšíme rozsah pohybu kloubů a svalů, které je obklopují. Snížíme tak riziko zranění a zlepšíme naši koordinaci. Okysličením svalů se zmírní ztuhlost a zrychlí se jejich regenerace. Zaměříme se na detaily, zesouladíme nádech a výdech s pohybem. Mysl se stane postupně flexibilnější a klidnější, zlepší se soustředěnost na vykonávanou činnost.

Zdokonalení dýchání

Při józe využíváme bránicové dýchaní a zapojujeme plnou kapacitu našich plic, čímž posílíme svaly a orgány dýchacího systému. Bránice je orgán zodpovědný nejen za dýchaní, ale navíc odděluje plíce a srdce od žaludku, jater a ledvin. Při nádechu se bránice stáhne, posune se směrem dolů, a tím vytvoří více prostoru pro plíce, což časem vede k zvýšení kapacity dechu. Bránicové dýchaní nás upokojí, zvýší naši aktivitu, zesílí střed těla, zlepší stabilitu, sníží stres, krevní tlak a nespavost.

Ať už posilujete, běháte nebo se věnujete jiným sportům, zkuste dát józe šanci alespoň jednou nebo dvakrát týdně. Časem si uvědomíte, že se pohybujete s větší lehkostí, vaše soustředění na vykonávanou činnost je lepší a tělo se po náročném tréningu rychleji zregeneruje.

Líbí se vám článek? Sdílejte a inspirujte vaše okolí.

MOHLO BY SE VÁM TAKÉ LÍBIT

TECHNIKA, CO TO JE?

BOJ PROTI BOLESTI KRČNÍ PÁTEŘE.

3 ZÁSADNÍ TECHNICKÉ CHYBY BĚŽCŮ.

BLACK FRIDAY

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *