ZPOMALENÝ METABOLISMUS: STRAŠÁK PŘI HUBNUTÍ.

Dnes mě napadla myšlenka napsat něco o tom jak správně jíst… Na začátku však musím dodat, že nejsem žádný výživový poradce, či odborník na výživu. Léta praxe mě ale naučila nějakým způsobům fungovat a myslím si, že jsem celkem schopná sobě i svým klientkám poradit a nastavit nějaký režim, aby výsledek při hubnutí byl o to rychlejší. 

V dnešní době se čím dál častěji setkávám s problémem tzv. “pomalého metabolismu“, a tedy často kladená otázka: „co to vůbec znamená a jaká je příčina zpomalení?“

Laicky řečeno, metabolismus mluví o tom, jak vaše tělo naloží s energií, kterou jste přijali ve formě stravy. Má tedy dvě možnosti: buď ji spálí, nebo část spálí a část uloží ve formě tuku. Pokud máte rychlý metabolismus, tak nebudete přibírat na váze a naopak Vám hubnutí půjde snadněji.
Pokud ale máte zpomalený metabolismus, pravděpodobně máte i nadváhu. 

A příčina zpomalení je v neustálém točení se v nesmyslných dietách, tudíž Vaše tělo je neustále ve stresu, že má nízký příjem, tak se prostě zapne do úsporného režimu a začne si ukládat energii ve formě tukových polštářků.  

Pokud se tedy rozhodnete hubnout, tak  zapomeňte na hladovku, nebo výrazné omezení jídla, neboť se ještě víc zpomalíte!! Tzn., že přiberete zpět a v horším případě si přidáte ještě pár kg navíc tzv. jojo efekt. Takto budete hubnout celý život a zbytečně. Vždy to bude bez úspěchu. Vaše energie bude na nule. Vaše nálada bude na bodu mrazu a nemluvím o Vašem pocitu, když stoupnete na váhu a místo, aby ukazovala menší číslo, tak ukazuje opět to vyšší. A kladete si otázku jak je to vůbec možné, jelikož jste na sobě celý týden dřeli a potili se ve fitku, jedli úplné minimum, jako třeba salát, a přesto váha stoupá!    

Správnou cestou jak se dostat zpět do formy je se zamyslet, kde se stala chyba? Proč jíme, tak jak jíme? Proč tělo mučíme dietami místo toho, abychom si jídlo užívali? Prvním krokem je si uvědomit to, že jídlo není zlo, ale hlavně přísun energie. Neláká Vás myšlenka, že když budete více jíst, tak budete snadněji hubnout? Je to paradox, že ano… Ale je to tak. Neustále opakují to, že pokud tělo nedostává dostatečně množství živin, tak se prostě přepne do spořivého modulu a drží v sobě vše i to málo, co mu dáte. Takže s chutí do jídla. Samozřejmě do vyváženého a kvalitního!!

Dalším a důležitým bodem, jak dostatečně roztočit Vaše spalovaní je pohyb, a co já preferuji je budování svalové hmoty, jelikož svaly spalování zrychlí. A to je bohužel další strašák žen, že se bojí nabírat svaly z důvodu, že by byly ještě větší. Ale paradoxně právě ty svaly Vám pomůžou ke zrychlení Vašeho metabolismu, tudíž k rychlejšímu hubnutí.  A opět mluvím z vlastní zkušenosti, když se sama nad sebou zamyslím, kolik jídla sním. Minimálně 2200 Kcal denně, což je opravdu hromada jídla, ale jelikož mám vybudovanou nějakou tu svalovou hmotu, tak můj metabolismus maká na plné obrátky a jídlo, které sním mnou proletí jako střela, takže si ráda dopřeji i něco dobrého jako třeba můj oblíbený makový závin. No a není ten život lepší, když můžete jíst do sytosti? Takže neváhejte, a jak často říkám: začni už dnes a ne zítra, nebo příští pondělí!!!

JAK NASTARTOVAT METABOLISMUS?

  • Pravidelná strava! Jakmile naučíte své tělo přijímat živiny pravidelně, tak přestane mít strach, že bude mít zas nedostatek potravy a to vede k tomu, že si přestane ukládat do zásoby na horší časy.
  • Vyvážená strava! Ve stravě mějte dostatek živin. Bílkoviny(maso,mléko,vejce…..), Sacharidy(ovoce,rýže,vločky…),Tuky (ryby,avokádo,ořechy…), Vláknina (zelenina…).
  • Sportujte! Pokud budete pravidelně sportovat, budete mít v těle více svalů, tak spálíte více energie v klidovém stavu – zvýší se bazální metabolismus.
  • Hlídejte si svůj bazální metabolismus! Příjem energie nesmí klesnout pod naměřenou hodnotu.
  • Dostatek spánku! Nedostatek spánku totiž způsobí, že následující den nebudete mít dost energie nejen na běžné fungování, ale hlavně na cvičení, takže spálíte méně kalorií.

Než si Váš organismus zvykne na správný přísun potravy je velmi pravděpodobně, že na začátku procesu přiberete. Ale jakmile začnete zdravě a vyváženě jíst, tak Vám garantuji, že budete postupně hezky hubnout. Proces hubnutí bude sice pomalejší, než u razantních diet, ale jakmile si roztočíte metabolismus na plné obrátky, budete si užívat jídla, energie, tréninku a hlavně pevného a zdravého těla!! A to přeci stojí za to, že ano??

S pozdravem Sylvie

Autor: Sylvie Moocová


Líbí se vám článek? Sdílejte a inspirujte vaše okolí.

MOHLO BY SE VÁM TAKÉ LÍBIT

BOJ PROTI BOLESTI KRČNÍ PÁTEŘE.

3 ZÁSADNÍ TECHNICKÉ CHYBY BĚŽCŮ.

BLACK FRIDAY

BOLEST BEDERNÍ PÁTEŘE PŘI BĚHU A HLUBOKÝ STABILIZAČNÍ SYSTÉM.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *